Kraj preferuje technické obory - Rozhovory - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Rozhovory

Kraj preferuje technické obory

Ikona

6. srpna 2008, 12.41 | Ústecký kraj | Maturantům, kteří letos složili zkoušku dospělosti a hlásí se na vysoké školy, přeje hodně úspěchů zástupce a náměstek hejtmana Radek Vonka. Právě s ním jsme hovořili na téma maturity.

 

Kolik studentů letos maturovalo v Ústeckém kraji?
Musíme říkat žáků, i středoškoláci jsou nyní žáci, studenty se stanou až na vysokých školách. Mohu říci, že do maturitních ročníků bylo v našem kraji zapsáno celkem 6 396 žáků, kteří tedy předstoupili nedávno před maturitní komise. To už je slušný počet mladých lidí. Z uvedeného počtu bylo 5 336 žáků na středních školách, gymnáziích nebo odborných učilištích, jejichž zřizovatelem je Ústecký kraj.

Kolik středních škol vůbec kraj zřizuje?       
Je to opravdu slušná porce, celkově jich je ve správě kraje 84, jde o školy, které mají maturitní obory. Jinak škol je samozřejmě více. Žáci maturovali i na středních školách, které mají v našem regionu jiné zřizovatele, například dvě jsou ve správě obcí, rovněž dvě jsou církevní a čtyřiadvacet má jako zřizovatele soukromý subjekt. Na školách zřizovaných krajem maturovalo tedy 5 336 žáků a na všech ostatních 1 060.

Máte, pane Vonko, přehled o tom, jak byli letos žáci před maturitními komisemi úspěšní?
To je opravdu ještě brzy, hlášení od škol nám nechodí. Až se zahajovacími výkazy, které nám střední školy předkládají jako svému zřizovateli do 30. září následujícího roku, se dozvíme konečné počty absolventů, tedy mladých lidí, kteří úspěšně odmaturovali. Mohu říci jeden ilustrační příklad: navštívil jsem mimo jiné Střední školu strojní a elektrotechnickou v Ústí nad Labem. Tady, v populární „Resslovce“, maturovaly čtyři třídy a představte si, že ze skoro stovky maturantů byl jenom jeden neúspěšný. Naštěstí takříkajíc propadl jen v jednom předmětu, a tak si může jeden předmět zopakovat. Obecně: většinou byli žáci úspěšní a podobných neúspěchů bylo velmi, velmi málo. V září se jistě zase sejdeme a budu vám moci poskytnou přesná čísla od našich škol…

 

Jsou obory, studijní předměty a zaměření krajských středních škol v souladu s potřebami firem, společností, prostě zaměstnavatelů?

I v tomhle ohledu se, myslím, blýská na lepší časy. Školy se stále více častěji zaměřují na vzdělávání budoucích odborníků, kteří najdou hned po absolvování školy uplatnění v praxi. Víte dobře, že potřebujeme zručné řemeslníky s maturitou v tolika oblastech, že je teď tady nemohu vyjmenovat. Proto kraj preferuje technické obory, poněvadž bez vzdělaných a šikovných mladých lidí se moc rychle kupředu nepohneme. Školy spolupracují s velkými zaměstnavateli, známý je úzký kontakt škol na Mostecku s výrobci japonské elektroniky, Integrovaná škola stavební v Ústí nad Labem – Krásném Březně zase spolupracuje třeba s Metrostavem, který už v průběhu studia nabízí studentům jakási stipendia a další motivační prostředky k tomu, aby po škole začali pracovat právě na akcích Metrostavu. A tak bych mohl pokračovat.

A kolik maturantů, tedy absolventů maturitních oborů, se hlásí na vysoké školy?
Jsou gymnázia, kde se hlásí na vysokou školu sto procent žáků,  třeba již na zmíněné průmyslovce v Ústí nad Labem to je více než 93 procent, ale třeba u zdravotních škol je zájemkyň o studium na univerzitě logicky méně. Přeji všem, aby uspěli, ale znovu se vracím k tomu z úvodu – potřebujeme střední technické kádry. A vysokoškoláky samozřejmě také, vždyť v Ústeckém kraji je nejméně vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva, jen kolem šesti procent, což je nadále varující číslo.

 


 

Doprovodný obrázek

Doprovodný obrázek

Doprovodný obrázek

Doprovodný obrázek

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory