V ZOO se narodilo další mládě hrabáče kapského - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

V ZOO se narodilo další mládě hrabáče kapského

foto archiv

Praha | V neděli porodila v Zoo Praha samička hrabáče kapského Kvída dlouho očekávané mládě.

 

Původně se předpokládalo, že se Kvídino mládě narodí na přelomu března a dubna. Mládě si ale dalo na čas a přišlo na svět až 22. dubna navečer. „Kvída nás pěkně napínala,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a pokračoval: “Přitom právě o jejím dalším očekávaném mláděti jsem napsal úvod připravované knížky. Uzavřel jsem ho otázkou, kdo se narodí dřív, zda knížka nebo mládě. Jsem rád, že vyhrála Kvída.“ Podle chovatelů byla máma Kvída po porodu dost nervózní, ale zhruba po hodině a půl si lehla k mláděti.

„Asi dvě hodiny po narození se mláděti podařilo poprvé napít, pak usnulo a znovu pilo za další hodinu. Následně usnula i porodem unavená Kvída,“ popsal kurátor chovu kopytníků Zoo Praha Jan Marek první večer po porodu. Zkušená matka Kvída o nedávno narozený hrabáček si vedou dobře a mládě pije.  

Ani přes slibný začátek nemá přesto mládě úplně vyhráno. Kritický bývá první týden a náročné dny teď prožívá nejen Kvída, ale i chovatelé, kteří u ní drží nepřetržité služby. Dohlíží totiž na to, aby matka omylem malého hrabáčka nezalehla, což se u hrabáčů stává. „Za dobré znamení můžeme považovat fakt, že mládě je aktivní, samo se probouzí a vyhledává matčiny struky. Pevně věříme, že se jej podaří úspěšně odchovat,“ říká chovatel.

Text: Šárka Jansová, foto: Archiv ZOO Praha   

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zvířata