Pobyt vzácného tapíra si vyžádá rekonstrukci pavilonu - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Pobyt vzácného tapíra si vyžádá rekonstrukci pavilonu

zdroj: Zoo Ústí n. L.

Ústí nad Labem | Do České republiky dorazil před několika dny vzácný tapír čabrakový. Samec jménem Mekong prozatím bydlí v pavilonu nosorožců, díky plánované rekonstrukci vnitřní expozice i venkovního výběhu...

 

pavilonu tapírů si ale brzy bude hovět ve své vlastní ubikaci. K jeho budoucímu pohodlí přispěla i Nadace ČEZ, která Zoologické zahradě v Ústí nad Labem přispěla 300 tisíci korunami.
Tapíři čabrakoví v Ústí vystřídají tapíry jihoamerické, které zoo chová od roku 1999. V Evropě se za poslední rok narodila pouze dvě mláďata a tyto jihoasijské lichokopytníky chová jen 25 institucí, k nimž se nyní přidává i ústecká zoo. „Tapíry čabrakové, kteří jsou vzácnějším a ohroženějším druhem než tapíři jihoameričtí, ústecká zoo nikdy nechovala. Jedná se tedy o naši premiéru. Věříme, že brzy k samci Mekongovi přibude i vhodná samice a v nově upraveném pavilonu tapírů se jim bude moc líbit a dočkáme se i odchovů," uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová. Novým domovem tapírů jihoamerických se pravděpodobně stane Itálie.
Samec Mekong se narodil v roce 2014 ve skotském Edinburghu a po příjezdu do České republiky v polovině května si v novém prostředí rychle zvykl. Zatím bydlí v provizorní ubikaci v horní části zahrady, v plánu je ale jeho přesun do pavilonu tapírů ve spodní časti zoo, který se v příštích měsících dočká rekonstrukce. „Pavilon pro tapíry jihoamerické jsme vybudovali v roce 2007, krátce od jeho uvedení do provozu však do vnitřní ubikace zatékalo. Za finanční podpory Nadace ČEZ jsme se rozhodli vzhled expozice upravit a novému druhu tapírů připravit funkční a příjemné prostředí pro jejich spokojený pobyt na severu Čech," dodala Věra Vrabcová. Kromě odstranění příčiny zatékání do objektu dojde v rámci rekonstrukce také k opravě fasády, vybudování nového koridoru pro chovatele a rozšíření vyhlídky. Plochá střecha i celý venkovní výběh budou osázeny rostlinami a vnitřní ubikace získá imitaci lávové skály.
Rekonstrukci pavilonu tapírů podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového programu Podpora regionů, který je zaměřen na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Chov tapírů čabrakových je v Evropě poměrně velkou vzácností. Ústecké zoo jsme proto přispěli, aby mohla vytvořit vhodné zázemí pro tento ohrožený druh. Rekonstrukce zajistí lepší podmínky jak přítomným zvířatům, tak pracovníkům, ale i návštěvníkům zahrady díky bližšímu kontaktu s divokou přírodou,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Zdroj: Zoo Ústí n. L.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Ústecký