Tragický osud toulavých psů v Kábulu - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Tragický osud toulavých psů v Kábulu

zdroj: archiv Metropolu

Kábul | Přitlačen ke zdi, s kovovým kruhem kolem krku se za divokého kňučení beznadějně snaží uniknout toulavý pes odchycený v ulicích Kábulu. Jed, který mu byl vpraven do tlamy, jej ale vzápětí usmrcuje. Jen...

 

loni obecní zaměstnanci v afgánské metropoli otrávili kolem 18.000 psů, aby ochránili obyvatele před případnými chorobami. Metoda používaná k jejich usmrcování je brutální, avšak účinná. Týmy mužů oděných do oranžových obleků a vybavených dlouhými tyčemi zakončenými kabelem, dřevěnými holemi a velkými sítěmi potulné psy odchytávají.
    Když muži psa chytí, přitisknou jej k zemi, spoutají a přidrží mu tlamu, do níž jeden z nich vpraví lžíci strychninu. Zvíře umírá v agonii za necelou hodinu. Jiná metoda pak spočívá v tom, že se po ulicích v noci rozmístí otrávené maso. Brzy ráno pak obecní zaměstnanci sbírají těla otrávených psů. Zvířata, často ještě v agonii, se pak naházejí do kamionu, který je odveze až na skládku u metropole.
    "Každý den, vždy po večerní modlitbě, pracujeme podle toho programu trávení psů až do deseti hodin večer a ráno ve tři hodiny přicházíme psy posbírat," vysvětluje Islamuddín, který je jedním z komunálních zaměstnanců. "Jejich těla pak odvážíme tam, kde budou pohřbena," dodává. Radnice zaměstnává třicítku mužů určených k těmto úkolům.
    Islamuddín, stejně jako mnozí obyvatelé čtvrti Púli Čarkí, kde pracuje, nemá žádné skrupule, pokud jde o usmrcování psů. To je totiž odůvodňováno zdravotními důvody. Sice není znám počet toulavých psů se vzteklinou, ale hrozí riziko infekce, která může u člověka, jehož pes kousnul, skončit smrtí.
    Ríaz Gul říká, že má strach ze psů, kteří ve čtvrti Púli Čarkí žijí. Myslí si, že jeho dvanáctiletý syn zemřel proto, že ho pokousal potulný pes. "Kousl ho do ruky a asi po padesáti dnech syn onemocněl a zešílel. Přivedl jsem ho k lékaři, ale vše bylo marné, zemřel," říká. Tam, kde jsou psi odchytávání, se shromažďují obyvatelé, aby sledovali, jak je obecní zaměstnanci usmrcují.
    V islámu je pes považován za nečisté zvíře. V Afghánistánu se psi používají na hlídání anebo se cvičí k zápasům. "Útočí na lidi, kteří jdou do mešity, a na děti, když jdou do školy. Šíří nemoci," říká šéf hygienické služby metropole Násir Ahmad Ghori. "Je těžké je kontrolovat, je jich mnoho, myslím, že přes 100.000, a jejich počet roste," říká a dodává, že si obyvatelé stěžují stále častěji. Ghori ujišťuje, že se uvažovalo o sterilizaci těchto zvířat a o jejich očkování proti vzteklině, ale momentálně není jiné řešení, než je trávit.
    Podle expertů je však usmrcování psů zbytečně kruté. "Souhlasíme s tím, že je tady příliš mnoho psů," přiznává Britka Louise Hastieová, která v Kábulu vede útulek pro zvířata Nowzad. "Jejich vybíjení však nebrání tomu, aby během několika týdnů usmrcené psy nenahradili jiní, kteří jsou náchylnější ke vzteklině, protože pocházejí z hor," zdůrazňuje. "Jediným řešením je chytit je, sterilizovat, očkovat a zase vypustit. Pracujeme na tom s úřady," říká Hastieová.
    "Lidé si myslí, že v zemi jako je Afghánistán je osud psů vedlejší. Ale je to velký problém a každé očkování psů chrání děti, rolníky a jejich rodiny," dodává.

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Zajímavosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření