V Čadu doslova bojují za záchranu posledních slonů - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

V Čadu doslova bojují za záchranu posledních slonů

zdroj: archiv Metropolu

Národní park Zakouma | Ochránci životního prostředí, kteří se snaží zachránit poslední slony v Čadu zdecimované organizovanými skupinami překupníků se slonovinou ze sousedního Súdánu, se uchylují až k...

 

polovojenským metodám. Vytvořili si zpravodajské sítě a používají techniky moderního boje. Jak píše agentura AFP, válka pytlákům byla vyhlášena v národním parku Zakouma.
    Tato rozlehlá rezervace o 3000 kilometrech čtverečních ležící na jihu země se sice od roku 1989 těší podpoře Evropské unie, přesto ale v posledních letech přišla o 90 procent slonů. Ze zhruba 4300 zvířat v roce 2002 jich po deseti letech zbylo jen asi 450. Zabíjena byla přímo pod okny správců parku.
    Jihoafrická nevládní organizace African Parks začala organizovat obranu, když v roce 2011 převzala správu parku Zakouma. Prvním krokem bylo zajistit stálou přítomnost - park byl totiž ponecháván v létě, v období dešťů, kdy je izolován a je z velké části pod vodou, na pospas pytlákům. V té době jsou sloni zvláště zranitelní.
    African Parks vybudovala přistávací plochy použitelné v každém období, v době záplav tu rozmístila hlídače a začala slony sledovat pomocí satelitu. Vraždění slonů skončilo: v posledních dvou letech ztratil park Zakouma jen 13 zvířat. A sloni, kteří dříve byli silně stresováni, se teď začali znovu rozmnožovat.
    Tato opatření však nebyla bez problémů. Jednoho rána loni v září, několik dní po zásahu proti táboru pytláků na severovýchodě parku, bylo usmrceno šest hlídačů. "Dopad této neblahé události na naši činnost a na morálku strážců byl obrovský. Byli jsme šokováni, že strážci, kteří zde byli jen kvůli tomu, aby slony hlídali, mohli být takto zmasakrováni," říká ředitel parku Rian Labuschagne.
    Získané informace také potvrdily to, co ochránci životního prostředí už věděli: pytláci se základnami v Súdánu jsou po zuby ozbrojeni, jsou dobře organizováni a dobře znají buš. Mnozí z nich jsou příslušníky milicí Džandžavíd, kteří prosluli svými krutými činy v Dárfúru, oblasti na západě Súdánu, zmítané deset let krvavou občanskou válkou.
    "Tyto skupiny, které se už netěší podpoře súdánské vlády, jsou již roky zapojené do nelegálního obchodu se slonovinou. To víte, střelné zbraně a munice jsou levné a cena slonoviny nepřestává stoupat," konstatoval Labuschagne.
    Šedesátka strážců v Zakoumě se stala skutečnými vojáky a patnáct z nich tvoří jednotku rychlého nasazení. "Pytláci jsou silně vyzbrojeni a odhodlaní zlikvidovat všechno, co jim stojí v cestě. Zónu je třeba militarizovat," zdůrazňuje bývalý francouzský policista Patrick Duboscq, který je vycvičil.
    Tato opatření jsou doplněna posílením zpravodajské sítě mezi obyvatelstvem. "I kdybychom počet hlídačů ztrojnásobili, nemůžeme chránit slony všude tam, kam jdou. Musíme se opírat o spolehlivé informace a o spolupráci mezi obyvatelstvem a místními úřady, abychom mohli přemístit hlídače tam, kde je jich právě třeba," říká ředitel parku.
    "Zakouma je jedinou chráněnou oblastí, ale před našima očima jsou masakrováni všichni sloni v Čadu" pytláky pohybujícími se beztrestně mezi Súdánem, Kamerunem, Čadem a Středoafrickou republikou, zdůrazňuje zakladatelka organizace SOS Elephants Stéphanie Vergniaultová. Odhaduje, že v Čadu zbylo jen asi 2500 slonů. Jiní experti ale soudí, že jich tam je nanejvýše 1500.
    V Zakoumě prosazují zpravodajský systém a vytvoření brigády rychlého nasazení. "Čad začíná dávat najevo, že chce něco dělat," podotýká manželka ředitele parku Lorna Labuschagnová.
    Zatím se ochránci přírody organizují. "Pytláci se do Zakoumy vrátí a možná tu bude horko," předvídá Duboscq, podle něhož mohou pytláci zaútočit z vrtulníků nebo vzít rukojmí mezi obyvatelstvem.

 

zdroj: www.afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata