Bodlináči se vrátili do přírody - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Bodlináči se vrátili do přírody

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | Jako každý rok se na jaře vždy vrací zpět do přírody sympatičtí bodlináči, kteří se do ústecké zoologické zahrady dostali na podzim či na začátku zimy v rámci jejich záchrany. Jejich stav by jim...

 

neumožnil ve volné přírodě přežít, takže je lidé přinesli do zoologické zahrady, kde se o ně chovatelé postarali a nyní je již čas k návratu. Každý ježek, který byl přijat, byl podroben důkladné veterinární kontrole, byl odblešen, odčerven a pokud to jeho zdravotní stav vyžadoval, i léčen antibiotiky. Po svém příchodu byl nejprve umístěn na „samotku“, kde byl průběžně kontrolován jeho zdravotní stav a pokud byly jeho váhové přírůstky přiměřené (50 – 80 g denně), byl zhruba po 10 – 14 dnech přesunut do společné expozice. I zde však bylo nutné vycházet z ježčí samotářské povahy, takže je zde rozmístěno mnoho krabic od banánů se senem a slámou, také počet míst, kam se předkládá krmení, je přiměřený počtu ježků. Vzhledem k tomu, že se jedná o hmyzožravce, skládá se jejich potrava v zoo zejména z kočičích granulí, vařeného kuřecího masa a skeletů, z vajíček, syrových či vařených, z tvarohu, ovesných vloček, rýže, moučných červů, nezbytným doplňkem jsou vitamíny a minerální látky. Nabodnuté jablko nebo hruška na ježčí bodliny je jen fantazií kreslířů dětských knížek.
Pokud ježek dorazil do zoo v srpnu či září, popř. říjnu, stačil ještě nabrat dostatečnou hmotnost a mohl být vypuštěn ještě před zimou – takových bylo celkem 13. Ti, kteří byli menší či slabší, strávili v zoo celou zimu a s příchodem teplého počasí byli zhruba před třemi týdny přestěhováni do venkovní expozice. Zde čekalo na vypuštění 14 bodlináčů, dva z nich odkráčeli či odběhli za přítomnosti fotoaparátů, další si rozebrali zájemci z řad milovníků ježků a zbytek bude vypuštěn na různá zalesněná místa v zoo.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata