Rusové počítají se svým pilotovaným letem na Měsíc v roce 2028 - Technika - Český Metropol

Technika

Rusové počítají se svým pilotovaným letem na Měsíc v roce 2028

zdroj: popelky.cz

Moskva | Ruští vědci pracují na novém vesmírném dopravním prostředku, jehož první pilotovaný let, který by měl vést k Měsíci, plánují na rok 2028. Napsala to dnes agentura TASS, podle níž několik vědeckých...

 

institucí předložilo ruské vládě ke schválení návrh dlouhodobého programu výzkumu hlubokého vesmíru.
    "V současné době RKK Eněrgija (raketová firma) plánuje provedení letových zkoušek PTK-NP (perspektivní transportní komplex nového pokolení) na oběžné dráze kolem země v roce 2024. První pilotovaný let PTK na Měsíc (PTK-L) se plánuje na rok 2028," uvádí se v programu, na jehož vypracování se podílela ruská vesmírná agentura Roskosmos, další tři vědecké subjekty a ruská jaderná korporace Rosatom.
    Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pátek provedl úspěšný první testovací let své nové vesmírné lodě Orion, která by měla v budoucnu létat nejen na oběžnou dráhu kolem Země, ale i dopravit člověka na Měsíc, k asteroidům a na Mars. Let s astronauty se nepředpokládá dříve než v roce 2021. Vynášet bude Orion nově vyvíjená mocná raketa SLS.
    V dokumentu připraveném ruskými vědci se mimo jiné rovněž uvádí, že v příštích pěti desítkách let lidstvo stěží může počítat s delšími pilotovanými výpravami hlouběji do Sluneční soustavy.
    "V nejbližších 50 letech bude lidstvo technicky sotva připraveno realizovat pilotované lety dál než v oblasti sahající od Venuše k Marsu. V perspektivě toho časového rozmezí lze reálně hovořit o průzkumu Měsíce, o letech k určité skupině asteroidů a o letech na Mars," cituje TASS z programu.
    Za současné dosažitelné hranice expanze člověka do vesmíru v dohledné budoucnosti ruští vědci považují Měsíc a Mars, přičemž prioritou bude přirozený souputník Země. Hlavní podle nich bude zajistit pravidelné a dlouhodobé cesty na měsíční povrch, kde jsou prý dobré podmínky pro zajištění radiační ochrany posádek a techniky. "S využitím měsíčního materiálu lze vytvořit obytné moduly, v nichž by mohlo radiační pozadí odpovídat bezpečným hodnotám," jsou přesvědčeni.
    Nicméně ani na dosažení tohoto cíle podle nich lidstvo bezprostředně připraveno není. Ještě je potřeba dosáhnout nezbytné spolehlivosti a bezpečnosti.
    Měsíc je ovšem podle předkladatelů každopádně blízkým zdrojem mimozemských nerostných surovin i vody. Přitom těžba nerostů by neměla být komplikovanější než v arktických a antarktických oblastech na Zemi. Přenést na Měsíc by se podle nich mohla i průmyslová výroba ekologicky nebezpečná na Zemi.
    Dobývání Měsíce v období do roku 2040 předkladatelé vesmírného programu navrhují ve třech etapách. První fáze by bylo zkoumání povrchu automatickými přístroji, stanicemi Luna. Ve druhé etapě by se k výzkumu přidali lidé, ale z oběžné dráhy kolem Měsíce. Konečně třetí etapa, po roce 2030, už počítá s přistáním kosmonautů, s rozmisťováním měsíční infrastruktury a s budováním ruského měsíčního areálu.
    Počátkem měsíční osady by měla být energetická zařízení, obytný a laboratorní modul a také dopravní prostředky - pozemní lunochody a letecké lunolety. Postupně by se pak přidávaly další prvky. Budování základů ruské základny na Měsíci by podle projektu vědců mělo trvat zhruba dvě desítky let.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření