Nová generace cvičného letounu L39 by měla být na trhu od roku 2018 - Technika - Český Metropol

Technika

Nová generace cvičného letounu L39 by měla být na trhu od roku 2018

zdroj: letectvi.cz

Odolena Voda (u Prahy) | Nová generace cvičného proudového letounu L39 s označením L39NG by měla být na trhu od roku 2018. Jeho cena bude do deseti milionů dolarů (cca 220 milionů Kč). Novinářům to na...

 

dnešním představení projektu řekl prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek. Výhodami nového typu bude například zlepšení letových vlastností, delší životnost a také odlehčení. Prototyp by měl vzlétnout v září 2015.
    S konceptem nové generace letounu L-39 přišlo oficiálně Aero na začátku letošního roku. Nyní se pracuje na přesné podobě motoru. "Několik zemí už o inovovaný letoun projevilo zájem, jednalo se například o země Evropské unie, ale přibyly i některé africké a asijské státy. Nejedná se ale o závazná jednání," řekl ČTK Šimek. Podle něj náklady na tento projekt pro Aero představují přibližně miliardu korun. Tržby by mohly činit až čtyři miliardy ročně. "Pokud bude model úspěšný, dá se předpokládat, že se bude vyrábět i desítky let," dodal Šimek. Zahájením výroby vznikne v Aeru také asi 250 nových pracovních míst.
    Novinkou nové generace je také integrování palivových nádrží do křídel, což přispělo nejen k odlehčení letounu, ale také ke zlepšení letových vlastností obecně. Výkon motoru bude podobný. Piloti by také z letounu měli mít lepší výhled. Jedním z konkurenčních strojů by pro L-39NG mohl podle Šimka být italský letoun výrobce Alenia Aermacchi M-345.
    Projekt L-39NG by měla podpořit Česká exportní banka, s níž dnes Aero podepsalo dohodu o spolupráci. „Prioritou České exportní banky je podpora projektů s vysokou přidanou hodnotou a s významným podílem moderních technologií. Takovým příkladem je právě program L-39NG společnosti Aero,“ uvedl generální ředitel České exportní banky Karel Bureš. Podpora v podobě úvěru by se měla týkat nejen vývoje nové generace letounu, ale i úvěrů pro jeho odběratele.
    Aero Vodochody vyvinulo vojenský cvičný letoun Aero L-39 Albatros v 60. letech minulého století. Je to nejrozšířenější proudový cvičný letoun na světě, poslední kusy byly vyrobeny na počátku 90. let. L-39NG je jeho inovovaný typ. Letadel L-39 Aero Vodochody vyrobilo více než 3000 kusů a používá je až 45 států světa.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika