Další rekord vozítka Opportunity, ujelo nejdál na cizích tělesech - Technika - Český Metropol

Technika

Další rekord vozítka Opportunity, ujelo nejdál na cizích tělesech

zdroj: en.wikipedia.org

Washington | Marsovské vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Opportunity dosáhlo dalšího rekordu - ujelo nejdál z lidských robotických aparátů na jiných vesmírných tělesech. NASA...

 

o tom informovala na svých internetových stránkách.
    "Tachometr" roveru 27. července ukázal 40,25 kilometru, oznámil úřad na webu. Přístroj tak překonal rekord dosažený v roce 1973 na Měsíci někdejším sovětským automatickým průzkumníkem Lunochod 2. Ten podle propočtů amerických vědců - provedených na základě nedávných snímků družice NASA LRO - urazil během necelých pěti měsíců 39 kilometrů.
    "Opportunity dojel dál než jakékoli jiné kolové vozítko na jiném kosmickém tělese. Je to o to pozoruhodnější, že Opportunity měl původně ujet kolem kilometru a nebyl projektován na dálkovou jízdu," uvedl John Callas, ředitel NASA pro projekt průzkumných vozítek na Marsu.
    "Ale co je skutečně důležité, není, kolik kilometrů urazil, nýbrž kolik výzkumu a objevů jsme na té (ujeté) vzdálenosti udělali," dodal.
    Pokud Opportunity bude pokračovat až na vzdálenost 42,2 kilometru, dostane se do další velké oblasti průzkumu, o níž vědci hovoří jako o Údolí Marathonu. Právě tam totiž bude mít rover za sebou délku maratonského běhu.
    Opportunity přistál na Marsu 25. ledna 2004 a počítalo se, že bude stejně jako sesterské vozítko Spirit pracovat tři měsíce. O šest let později vytvořil rekord v délce fungování člověkem vyslaného průzkumného aparátu na rudé planetě. Do té doby ho držela americká sonda Viking 1.
    Během své mise Opportunity na planetě mimo jiné našel důkazy o někdejší přítomnosti vody, čímž podpořil teorie, že na Marsu kdysi mohly být podmínky pro existenci života.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika