Vozítko Curiosity oslavilo na rudé planetě první marsovský rok - Technika - Český Metropol

Technika

Vozítko Curiosity oslavilo na rudé planetě první marsovský rok

zdroj: archiv Metropolu

Washington | Robotické vozítko Curiosity oslavilo na rudé planetě rok od přistání počítaný podle marsovského kalendáře a poslalo při té příležitosti na Zemi svůj výroční portrét. V úterý Curiosity pracoval na Marsu...

 

už 687 dní, což je doba, za niž planeta uskuteční jeden oběh kolem Slunce, oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
    Curiosity přistál v Galeově kráteru 6. srpna 2012 a od té doby se věnuje svému hlavnímu úkolu: zkoumá, zda na Marsu někdy v minulosti nebyly příznivé podmínky pro existenci života. Nyní se pohybuje asi sedm kilometrů od místa přistání v oblasti nazvané Kimberley, kde má provést další vrt a prozkoumat místní horniny.
    Vozítko se v úterý přidalo k těm, kdo se pyšní fotografiemi sebe samých (takzvanými selfie). Vyfotilo se s pomocí robotické paže a desítky snímků pak počítač zkomponoval tak, že na výsledné fotografii není paže vůbec vidět.
    Curiosity už během své mise přišel s několika důležitými objevy. Letos například vědci uvedli, že na základě jeho rozborů existují přímé důkazy o tom, že na planetě kdysi existovala jezera, která mohla hostit mikrobiální život.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika