Americký NASA odvolal pokusy opravit teleskop Kepler - Technika - Český Metropol

Technika

Americký NASA odvolal pokusy opravit teleskop Kepler

zdroj: archiv Metropolu

Mys Canaveral | Dny, kdy vesmírný teleskop Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátral ve vesmíru po planetách, skončily. Informovali o tom ve čtvrtek činitelé NASA, podle nichž...

 

není možné opravit porouchaný mechanismus sloužící k nasměrování teleskopu na cíl, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.
    Teleskop zahájil provoz v roce 2009, aby pátral po planetách odpovídajících velikostí Zemi, které jsou umístěné od svých mateřských hvězd ve vhodné vzdálenosti, aby se na nich mohla udržet voda v tekutém stavu. To je podmínka, která se považuje jako nezbytná pro život.
    Zařízení bylo odstaveno v květnu, když Kepler ztratil schopnost zaměřit se na některou ze zhruba 100.000 cílových hvězd. Teleskop pracoval na principu hledání mírného poklesu světla vycházejícího z hvězdy. Tato technika ale vyžaduje přesné zaměření, o které se starala tři kola kontrolující pohyb teleskopu. Kepler měl jeden záložní mechanický převod, ale ten nastoupil do služby po obdobném výpadku v červenci 2012.
    Inženýři NASA zahájili minulý měsíc testy, aby zjistili, jestli je možné některé z porouchaných kol uvolnit, ale jejich úsilí bylo marné.
    Vědci nicméně budou moct využívat teleskop na projekty, které nevyžadují tak přesné zaměření - například ke sledování asteroidů, komet a dalších vesmírných objektů.
    Teleskop Kepler našel 135 planet mimo sluneční soustavu a dalších 3500 možných planet čekajících na potvrzení. Některé nich jsou menší než Země, některé jsou na oběžných dráhách příznivých pro život, ale přesný dvojník Země objeven nebyl. Kepler je ve vesmíru asi 64 milionů kilometrů od Země, což je příliš daleko, aby se k němu vydala jakákoli opravárenská mise, ať už s lidskou posádkou, anebo robotická. 

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika