SpaceX nahradila raketoplány a chystá se i na Mars - Technika - Český Metropol

Technika

SpaceX nahradila raketoplány a chystá se i na Mars

zdroj: archiv Metropolu

Mys Canaveral | Fakta o firmě SpaceX, která loni 22. května vypustila do vesmíru modul Dragon, který se tři dny nato spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) jako první komerční modul: Společnost Space...

 

Explorations Technologies (SpaceX) založil v roce 2002 Američan Elon Musk (41) a stal se jejím ředitelem i šéfkonstruktérem. Firma sídlí ve městě Hawthorne nedaleko Los Angeles a má přes 3000 zaměstnanců.
    - V roce 2006 získala kontrakt od Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na vývoj nosičů schopných zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a nahradit tak americké raketoplány, jejichž provoz skončil v roce 2011. SpaceX tehdy získala na vývoj rakety Falcon 9 částku 278 milionů dolarů. V prosinci 2008 uzavřela s NASA smlouvu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, v jejímž rámci má podniknout minimálně 12 zásobovacích letů k ISS (dosud byly dva - loni v říjnu a letos v březnu).
    - V září 2008 vypustila firma SpaceX do vesmíru na raketě Falcon 1 maketu družice RatSat. V červnu 2010 provedla první zkušební start rakety Falcon 9, která na oběžnou dráhu kolem Země vynesla maketu modulu Dragon, a 8. prosince 2010 se stala první soukromou firmou, která dopravila vlastními silami vesmírný modul na oběžnou dráhu a zpět.
    - Loni 22. května jako první soukromá vesmírná loď vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu kolem Země modul Dragon, který se 25. května úspěšně spojil s ISS, jako první soukromý modul u tohoto orbitálního komplexu a první americké plavidlo u ISS od vyřazení raketoplánů; 31. května se Dragon vrátil na Zemi.
    - Na první zásobovací misi k ISS vyrazil Dragon loni 8. října a vrátil se 28. října, druhou zásobovací misi uskutečnil letos od 1. do 26. března.
    - Raketa Falcon 9 je 54 metrů vysoká má nosnost asi 10 tun (novější verze 13 tun). Ve vývoji je raketa Falcon Heavy, jež má být 70 metrů vysoká, schopná unést až 53 tun nákladu a používat by se mohla i pro dopravu lidí do vesmíru. S raketou Falcon Heavy plánuje firma též misi na Mars (asi v roce 2018). Modul Dragon je schopen nést 3,3 tuny nákladu; pro lety s lidskou posádkou má kapacitu sedm osob.
    - Šéf firmy Elon Musk se narodil 28. června 1971 v Pretorii (JAR) a vystudoval ekonomii a fyziku. Svou první firmu Zip2 založil v roce 1995 s bratrem Kimbalem. V roce 1999 založil společnost X.com, jež vyvinula elektronický internetový platební systém a v roce 2000 fúzovala s firmou Confinity, která se specializovala na podobný produkt PayPal. Z něho se Muskovi podařilo udělat nejrozšířenější platební systém na internetu, který v roce 2002 koupila firma eBay za 1,5 miliardy dolarů (Musk před prodejem vlastnil asi 12 procent akcií v PayPalu).
    - V roce 2003 spoluzaložil Musk firmu Tesla Motors, v níž vedl zkonstruování elektromobilu Tesla Roadster (prodávat se začal v roce 2008). Tento sportovní vůz, jenž dokáže zrychlit na 100 kilometrů v hodině za čtyři sekundy, ujede na jedno dobití asi 400 kilometrů. Loni v červnu začal prodávat model S pro širší veřejnost a model X se chystá do prodeje koncem roku 2014.
    - Musk je také spoluzakladatelem (2006) a šéfem firmy SolarCity, která vyrábí a pronajímá solární panely. Předsedá Muskově nadaci, která podporuje vědecké vzdělávání, dětské lékařství a zelenou energii. Jeho životní příběh inspiroval režiséra Jona Favreau pro ztvárnění hlavní postavy filmu Iron Man a továrna firmy SpaceX byla jedním z míst natáčení snímku Iron Man 2, v němž se mihl i samotný Musk.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  » Technika  

 » Zajímavosti