Digitalizace televizního vysílání v ČR byla ukončena, ČRa do ní investovaly téměř miliardu korun - Technika - Český Metropol

Technika

Digitalizace televizního vysílání v ČR byla ukončena, ČRa do ní investovaly téměř miliardu korun

ČESKÁ REPUBLIKA | ČR je první zemí ze střední a východní Evropy, která úspěšně dokončila proces digitalizace televizního vysílání, poslední digitální vysílače Tlustá hora a Ploštiny na Zlínsku spustily České Radiokomunikace (ČRa) 4. listopadu 2011. ČRa o tom informovaly ve středu.

 

V současné době přijímá digitální televizní signál 99,6 procenta obyvatel ČR. Ve třech digitálních multiplexech je 11 televizních programů a devět rozhlasových stanic. Od roku 2008 do listopadu 2011 instalovaly České Radiokomunikace celkem 69 digitálních televizních vysílačů a dalších téměř sto návazných převáděčů. Celkové investice Českých Radiokomunikací do výstavby digitálních sítí dosáhly od zahájení digitalizace v roce 2007 hranice jedné miliardy korun.

"Ukončením projektu digitalizace pro nás nic nekončí, naopak začíná další důležitá vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj nového nástupnického systému DVB-T2, který umožní vysílání obrazu ve vysokém rozlišení tak, aby byla naplněna volání diváků po vyšší obrazové kvalitě. Jsme připraveni zprostředkovat divákům vysílání Letních olympijských her 2012 už ve vyšší kvalitě obrazu," prohlásil generální ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

Digitalizace podle něj přinesla divákům širší nabídku televizních programů, kvalitnější a stabilnější obraz a zvuk a doplňkové informační služby. V konkurenci ostatních forem příjmu televizního signálu je pozemní digitální vysílání pro diváka bezplatné, jedinou podmínkou je mít set-top-box nebo televizi s digitálním tunerem DVB-T. Digitalizace také připravila prostředí pro televizní vysílání ve vysokém rozlišení a pro digitalizaci rozhlasového vysílání.

Digitalizace mimo jiné výrazně šetří kmitočtové bohatství České republiky – digitální vysílání umožňuje v rámci jediného TV kanálu o šířce 8 MHz vysílat větší množství TV programů (v jednom TV kanálu je vysílán jeden multiplex obsahující v současnosti až 5 TV programů). Naproti tomu vysílání v analogu funguje na principu jeden TV kanál = jeden TV program.

 

Milníky digitalizace v České republice

 

Přehled nejdůležitějších dat digitalizace v České republice, jak je vidí její hlavní aktér - společnost České radiokomunikace.

Květen 2000: Digitální experiment

České Radiokomunikace zahájily 12. května 2000 jako první v ČR experimentální pozemní digitální televizní vysílání DVB-T. Spuštěny byly vysílače Praha-město a Praha – Cukrák, které vysílaly v jednofrekvenční sítí SFN na 25. kanále.

Říjen 2005: Multiplex A

V říjnu 2005 přešlo experimentální vysílání do standardního komerčního provozu jako základ Multiplexu A. Multiplex A byl rozšířen v prosinci 2005 o vysílač Brno – Hády, v únoru 2006 o vysílače Brno – Barvičova a Ostrava – Slezská Ostrava, v listopadu 2006 o vysílač Vraní vrch a nakonec v červnu 2007 o vysílač Buková hora.

Duben 2008: Jízdní řád digitalizace

Schválení Technického plánu přechodu (TPP), vládního nařízení, které stanovuje termíny a podmínky vypínání analogového vysílání a zahajování digitálního vysílání, stejně tak i vysílací kanály a maximální použitelné výkony hlavních vysílačů.

Říjen 2010: Dokončení výstavby veřejnoprávního multiplexu (MUX1)

Veřejnoprávní multiplex, který České Radiokomunikace vybudovaly a provozují pro Českou televizi, dosáhl 99,6 % pokrytí obyvatel ČR. Prvním spuštěným vysílačem této digitální sítě byl vysílač Krašov na Plzeňsku (28. 7. 2008), posledním byl vysílač Praděd na Jesenicku (30.9. 2010).

Červenec 2011: Dokončení výstavby třetího multiplexu (MUX3)

Třetí multiplex, který společnost České Radiokomunikace vybudovaly pro společnost Czech Digital Group, vlastníka a provozovatele multiplexu, pokrývá 95,5 % obyvatel.

Listopad 2011: Dokončením výstavby komerčního multiplexu (MUX2) končí technologicky náročný proces digitalizace

Komerční multiplex, který vlastní a provozuje společnost České Radiokomunikace, pokrývá 99,56 % obyvatel.

 

Zdroj: České radiokomunikace

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření