NASA ukázala raketu pro lety lidí na Mars - Technika - Český Metropol

Technika

NASA ukázala raketu pro lety lidí na Mars

WASHINGTON | Americká vesmírná agentura NASA ve středu na svém webu představila raketu pro pilotované lety do vzdálených končin vesmíru, zejména na Mars. Raketa bude součástí nového systému (Space Launcher System, SLS) , který se skládá z nosné rakety a lodi, na jejíž podobě konstruktéři teprve pracují.

 

"Bude to nejsilnější nosná raketa od časů raket Saturn V (pro starty lodí Apollo na Měsíc)," řekl ředitel NASA Charles Bolden.

Raketa jako palivo bude používat směs tekutého vodíku a kyslíku. Její nosnost bude 130 tun.

Plán sestrojit raketu a loď pro dopravu lidí na Mars zadal loni NASA prezident Barack Obama. Ještě před tím zrušil projekt Constellation vlády prezidenta George Bushe mladšího, který měl Američany přivézt zpět na Měsíc.

"Na Měsíc se vracet nebudeme. Je to nákladné a nemá to smysl. Naším cílem jsou vzdálené planety," pravil Bushův nástupce v Bílém domě. "Musíme pokračovat, vést k dalším hranicím, otevřít nové prostory vesmíru... a nakonec vyslat lidi na Mars," pravil Obama a zavelel k letům na rudou planetu..

NASA dostala úkol, aby se soustředila na vývoj lodí, které by člověka dopravily do odlehlých končin vesmíru. Konstrukci a provoz lodí pro dopravu astronautů a nákladu na oběžnou dráhu má po ukončení letů raketoplánů letos v červenci přenechat soukromým firmám. Od nich by si NASA potom vesmírné taxíky či vesmírné kamiony pronajímala.

Na jejich vývoji už pracuje pět firem – Boeing, Lockheed, Blue Origin, SpaceX (tvůrce PayPalu), Orbital Sciences a Sierra Nevada Corporation.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika