Focus: NASA udělá krok zpátky ke starým kapslím - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Focus: NASA udělá krok zpátky ke starým kapslím

21. července 2011, 18.30 | HOUSTON | Raketoplán Atlantis ve čtvrtek udělal tečku za lety amerických raketoplánů. Poté, co dosedl na ranvej Kennedyho vesmírného centra, stala se Amerika zemí, která nemá loď pro pilotované lety do vesmíru.

 

"Je to smutný okamžik, už nejsme schopni vyslat astronauty do vesmíru, " cituje agentura AFP pilota Terryho Virtse, který letěl loni v raketoplánu Endeavour.

Poté, co raketoplány skončí, bude NASA využívat k letům svých astronautů na ISS ruské lodě Sojuz. Za jedno sedadlo jí budou Rusové účtovat 51 milionů dolarů, to je 860 milionů korun.

NASA pracovala na projektu Constellation, který počítal s konstrukcí nových raket (Ares) a vesmírných lodí (Orion). Měly nahradit raketoplány při dopravě astronautů na ISS a do roku 2020 přivézt Američany zpět na Měsíc.

Tento projekt měl podporu vlády prezidenta George Bushe. Barack Obama ho však smetl ze stolu.

"Na Měsíc se vracet nebudeme. Je to nákladné a nemá to smysl. Naším cílem jsou vzdálené planety," pravil Bushův nástupce v Bílém domě. "Musíme pokračovat, vést k dalším hranicím, otevřít nové prostory vesmíru... a nakonec vyslat lidi na Mars," pravil prezident.

NASA dostala úkol, aby se soustředila na vývoj lodí, které by člověka dopravily do odlehlých končin vesmíru. Konstrukci a provoz lodí pro dopravu astronautů a nákladu na oběžnou dráhu má přenechat soukromým firmám. Od nich by si NASA potom vesmírné taxíky či vesmírné kamiony pronajímala.

Na jejich vývoji už pracuje pět firem – Boeing, Lockheed, Blue Origin, SpaceX (tvůrce PayPalu), Orbital Sciences a Sierra Nevada Corporation.

NASA počítá s tím, že by pilotované lety na oběžnou dráhu mohla obnovit v roce 2015. Pokud ovšem půjde vše podle plánu. Téměř všechny její plány v minulosti však měly zpoždění.

"Musíte pokračovat, vést nás k dalším hranicím, otevřít nové prostory vesmíru... a nakonec vyslat lidi na Mars," povzbuzoval Obama zaměstnance NASA při posledním startu Atlantisu.

Jeho optimismus však v NASA sdílí málokdo. Krátí se rozpočet, vypovídají smlouvy a lidé odcházejí.

Manažeři, technici, konstruktéři i astronauti zakouší trpké pocity, uvědomují si, že nejlepší lodě, které vymysleli, připravovali a řídili, definitivně končí.

Jsou staré, opotřebované, drahé a nebezpečné, namítají jejich kritici. Avšak byly to lodě, které svět posunuly do světa Star Treku. Startovaly sice postaru jako raketa, zato přistávaly se stejnou elegancí jako letadla.

Lodě, které staví pro soukromníci pro NASA, se vesměs podobají starým kapslím a přistávají na padácích. Výjimkou je pouze projekt letounu MPCV od Lockheed Martin. Experti mu však příliš šancí nedávají.

Zakázky získají ti, kteří nabídnou nejlevnější, tedy nejjednodušší řešení. A tím raketoplány nejsou.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika  

 » Zajímavosti