Jiří Hrzán bude mít konečně svou sochu! - Kultura - Český Metropol

Kultura

Jiří Hrzán bude mít konečně svou sochu!

Tábor I Letos v březnu by se svých 80. narozenin dožil Jiří Hrzán. Rodné město slavného a věčně usměvavého herce, jihočeský Tábor, se v novém složení radnice rozhodl, že zaplatí odlití jeho bronzové sochy, na kterou řadu let nemohlo sdružení Hrzán sobě sehnat dostatek peněz. Podobizna bude stát u rybníku Jordán, zezadu táborského gymnázia, které umělec navštěvoval.

 

Parta nadšenců a fanoušků Jiřího Hrzána měla před více než pěti lety bohulibý nápad, uctít táborského rodáka. který je ve městě i pohřbený. Začali proto pořádat benefiční akce a sbírky na pořízení sochy. Sehnat se podařila jen část ze zhruba půlmilionové částky, jenž postačila na návrh a sádrový odlitek. 

„Pak se projekt zastavil, protože peníze se nám sehnat nepodařilo a tehdy nepomohlo ani město," uvedli členové spolku Hrzán sobě, kteří se snažili, aby hercův odkaz v podobě sochy žil dál... Nyní se nově složená radnice rozhodla, že by se slušelo svému rodákovi, jehož otec byl osobním zahradníkem prezidenta Edvarda Beneše a měl ve městě i slavné zahradnictví, vzdá hold a odlití sochy zaplatí. Uvolní částku 300 tisíc korun. Záměr schválila městská rada, nyní jej musí ještě odsouhlasit zastupitelstvo.

K výročí hercova narození se stihne zatím jen vzpomínková akce, odhalení podobizny jednoho z nejslavnějších českých herců, který v rodném městě točil i jeden ze svých posledních filmů - Blázni, vodníci a podvodníci, se uskuteční kvůli pracem na soše - zhruba o dva měsíce později. 

Jiří Hrzán je v Táboře dokonce pohřbený. O jeho hrob se starají blízcí příbuzní. Jeho dcera, herečka Bára Hrzánová se na místo posledního odpočinku dostane jen zřídkakdy. Informace, že rodné město jejímu otci sochu zaplatí, přijala s vděkem. 

Jiří Hrzán zemřel 24. září 1980, jen dva dny poté, co se zřítil z římsy domu bytu jeho milenky a utrpěl těžká zranění. Dodnes se spekuluje o tom, že jeho pád nebyl jen nešťastnou náhodou, že mu buď někdo okno, do kterého tehdy lezl, přibouchl, nebo ho přímo shodil...

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 12.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none}

Zdroj: METROPOL / foto: archiv

Takhle by socha Jiřího Hrzána měla vypadat

Jiří Hrzán patřil mezi velmi populární herce

Velmi často před kamerou hrál s Ivou Janžurovou

Jedním z jeho posledních filmů byla komedie Blázni, vodníci a podvodníci

Tématické zařazení:

 » Kultura  

 » Kraje  » Jihočeský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Další informace: