Častější ukládání peněžitých trestů může zjednodušit řízení - Brněnský - Český Metropol

Brněnský

Častější ukládání peněžitých trestů může zjednodušit řízení

foto archiv

Brno | Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek včera v Brně navštívil Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) a Ústavní soud (ÚS). Po nedávném jednání na Nejvyšším soudu a Nejvyšším správním soudu tak pokračuje v návštěvách významných institucí resortu justice.

 

 

S nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem nejdříve hovořili o chodu NSZ a výsledcích činností této instituce za uplynulá období. Ministr Kněžínek následně představil chystané změny v oblasti státních zastupitelstvích, které přinese novela zákona o státním zastupitelství. Tu plánuje Ministerstvo spravedlnosti zpracovat s důrazem na doporučení skupiny státu proti korupci GRECO, předložit by ji chtělo v prvním kvartálu příštího roku.

„Bavili jsme se také o problematice efektivity trestních sankcí, především o aktuálně projednávané novele zákona, která by měla vytvořit podmínky pro četnější ukládání peněžitých trestů a zjednodušit tak řízení. V zahraničí funguje tento alternativní trest, na rozdíl od České republiky, poměrně dobře. Slibujeme si, že se může snížit počet osob, které jsou ve výkonu trestu odnětí svobody,” popisuje další téma jednání ministr spravedlnosti.

Další tématem byly elektronické náramky, dekriminalizace a možné zapojení NSZ do přípravy zákona o státním zastupitelství.

Odpoledne pokračovalo jednání na Ústavním soudě. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek zde představil vizi reforem v oblasti justice. Předsedu ÚS Pavla Rychetského a soudce ÚS ujistil, že Ministerstvo spravedlnosti, potažmo současná vláda, nechystá žádné změny, které by se měly dotknout činnosti ÚS či Ústavy ČR.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36.3%

 

Ne

38.2%

 

Zlepšuje se to

25.6%