Nový vir blokuje mobily a požaduje výkupné - Technika - Český Metropol

Technika

Nový vir blokuje mobily a požaduje výkupné

zdroj: telegraph.co.uk

Česká republika | Objevil se první vir pro chytré mobilní telefony, který zašifruje soubory na paměťové kartě a požaduje po uživatelích výkupné. Jde o obdobu obávaného trojského koně Cryptolocker který útočí na...

 

počítače s operačním systémem Windows od listopadu loňského roku. Oznámila to antivirová firma Eset, která virus objevila.
    Trojský kůň pod označením Simplocker je určený pro přístroje s operačním systémem Android. Byl skrytý v aplikaci s názvem "Sex xionix’", která ale není aktuálně ke stažení v obchodě Google Play. I proto je výskyt viru zatím spíše ojedinělý.
    Virus zašifruje vybrané soubory na SD kartě a na displeji mobilu zobrazí informace, že telefon je uzamčen kvůli sledování dětské pornografie, a výzvu k zaplacení. Nalezený vzorek komunikuje s oběťmi rusky a výkupné má být placeno v ukrajinských hřivnách, v přepočtu jde o 16 eur. Má být placeno těžko sledovatelnou formou prostřednictvím služby MoneXy a útočníci slibují, že po zaplacení data dešifrují.
    "Podle všeho jde o testovací nasazení této hrozby ve stadiu vývoje. Například implementace šifrovacího mechanismu je nedokonalá. Ale už teď se můžeme obávat masivního nasazení zdokonalených verzí, a to i v jiných jazykových mutacích," uvedl bezpečnostní expert bratislavské centrály Esetu Robert Lipovský.
    Simplocker sice obsahuje mechanismus pro dešifrování, ale kdo zaplatí, žádnou záruku splnění slibu nemá. Podle expertů by uživatelé měli v první řadě používat průběžně aktualizované bezpečnostní řešení, zálohovat důležitá data a chovat se při používání mobilního zařízení stejně obezřetně jako v případě počítače.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  » Technika