Zvířata - Český Metropol

Zvířata

Zvíře by mělo pro potřebu zákona zůstat věcí, soudí odborníci

Ikona

13. května 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Jedním problémů v připravované novele občanského zákoníku bude vyřešení problému, zdali má pro účely zákona zůstat pojem zvíře "věcí". Ve čtvrtek na to upozornil poradce Komory veterinárních lékařů ČR a někdejší představitel Ústřední komise na ochranu zvířat (ÚKOZ) Zdeněk Burda. Právě ochránci zvířat se přitom snaží v novele občanského zákona dosáhnout zrušení postavení zvířete jako věci a změnit jej na "živý tvor".

Lidé z Greenpeace zabránili francouzským rybářům vyplout na lov tuňáků

Ikona

13. května 2010 - PAŘÍŽ | Členové ekologické organizace Greenpeace zabránili třem rybářským lodím vyplout z francouzského přístavu Frontignan na lov tuňáků. Informuje o tom ve středu server televize France24. Lidé z Greenpeace jim zatarasili svými plavidly vjezd do přístavu. "Musíme udělat vše proto, abychom zabránili vyhynutí tohoto druhu," prohlásil k blokádě Emmanuel Buovolo z francouzské pobočky Greenpeace. Francouzští rybáři mohou lovit tuňáky od 15. května do 15. června.

Celníci zabavili v Břeclavi zásilku pěti kriticky ohrožených papoušků kakadu za milion korun

Ikona

12. května 2010 - BŘECLAV | Pět chráněných exemplářů papoušků kakadu palmových zadrželi celníci při příhraniční kontrole na dálnici D2 mezi Břeclaví a Lanžhotem. Ve středu odpoledne to uvedla mluvčí brněnského celního ředitelství Lada Temňáková. Celníci objevili kontraband v úterý večer při prověrce nákladu Toyoty Sienna, v níž cestoval český řidič. "Celníkům tvrdil, že nedováží žádné zboží. Po otevření bočních posuvných dveří ale kontroloři našli tři klece s pěti papoušky," řekla Temňáková.

Herec Pierce Brosnan bojuje proti lovu velryb

Ikona

25. dubna 2010 - LOS ANGELES | Irský herec Pierce Brosnan vyzývá americkou vládu, aby se více podílela na zastavení lovu velryb v mezinárodních vodách. Informoval o tom v neděli server Contactmusic. Herec projevil své ekologické cítění zejména po dokončení dokumentárního filmu Oceans, na kterém spolupracoval jako vypravěč a komentátor. Snímek pojednává o podmořském světě a Brosnan je rozhořčený tím, že například v Japonsku, Norsku a na Islandu stále pokračuje lov velryb, které jsou zabíjeny bolestivým způsobem

Gorila Kijivu porodila třetí mládě

Ikona

24. dubna 2010 - PRAHA | Gorila Kijivu z pražské zoo porodila v sobotu dopoledne třetí mládě. Potvrdil to dlouholetý ošetřovatel pražských opic a neoficiální "gorilí táta" Marek Žďánský, podle kterého byl brzký porod překvapivý. Žďánský původně předpokládal, že k porodu dojde až v květnu. "Včera jsem se na ní byl podívat a vůbec to nevypadlo, že by měla porodit," konstatoval s tím, že Kijivu se chovala normálně a nebyla nijak nervózní, jak bývá před porodem zvykem.

Vědec Jan Robovský z Jihočeské univerzity se podílel na objevu nového druhu nosorožce

Ikona

8. dubna 2010 - ČESKÉ BUDĚJOVICE | Vědec Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity se podílel na objevu nového druhu nosorožce Cottonova (Ceratotherium cottoni). Jan Robovský ve čtvrtek uvedl, že výsledky studia týmu nyní zveřejnil prestižní americký odborný časopis PLoS One. Mezinárodní tým zoologů, jehož členem je Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, prokázal existenci nového, šestého druhu nosorožce, který se stává nejvzácnějším savcem planety.

V ústecké zoo se narodilo extremně vysoké mládě žirafy Rothschildovy

Ikona

7. dubna 2010 - ÚSTÍ NAD LABEM | Nový přírůstek mají v rodině žiraf Rothschildových v ústecké zoologické zahradě. Mluvčí zoo Věra Vrabcová ve středu uvedla, že extrémně vysoký sameček po narození měřil 203 centimetrů. „Přitom žirafy mají po narození 160 až 180 centimetrů. Je to nejvyšší mládě, které se za 27 let chovu žiraf v naší zahradě narodilo,“ uvedla Vrabcová. Jak dodala, porod proběhl za hodinu a patnáct minut a za další půl hodinu už bylo mládě na nohou.

Zateplení fasád škodí rorýsům

Ikona

7. dubna 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Zateplování fasád panelových domů, které vede k úspoře tepelné energie, má na životní prostředí i negativní dopady. Ministerstvo životního prostředí na středeční tiskové konference v rámci Roku biodiverzity 2010 představilo problémy rorýse obecného, jehož populace je právě zateplováním ohrožena. "Ti ptáci, které můžete večer vidět, jak velmi rychle létají po obloze, to jsou právě rorýsi," řekl na úvod náměstek ministra životního prostředí Tomáš Rothröckl.

Záchranné stanice pro zvířata nemají peníze na svůj provoz, Lesy ČR věnovaly milion

Ikona

31. března 2010 - PRAHA | Zhruba 10 500 zvířat projde každoročně některou ze šestadvaceti záchranných stanic pro handicapované živočichy, přičemž zhruba polovinu z nich se podaří v průběhu sezóny vyléčit. Ve středu to uvedl ředitel Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Petr Stýblo. Zejména letos se ale podle jeho slov potýkají stanice s nedostatkem financí na svůj provoz.

Slon je mezi zvířaty unikát, pohybuje se jako auto s pohonem 4x4

Ikona

31. března 2010 - LONDÝN | Sloní nohy fungují jako kola auta s pohonem 4x4. Slon je proto jedinečným tvorem v živočišné říši, tvrdí badatel z Královské veterinární akademie v Londýně, kterého cituje časopis Nature. Výzkumníci z akademie vedení profesorem Johnem Hutchinsonem zjistili, že zatímco jiná čtyřnohá zvířata mají "pohon" zadních nohou (zadní končetiny slouží k akceleraci a přední k brzdění) slon "pohání" všechny čtyři nohy - všemi nezávisle zrychluje i brzdí.

Pražské zoo vzkazuje: Jaro je tady, líhnou se krkavci!

Ikona

29. března 2010 - PRAHA | V pražské zoo se o víkendu vylíhla čtyři mláďata krkavců. Jakmile krkavci u nás v pražské zoo snesou vejce, všichni víme, že mláďata se vylíhnou do přívětivého jarního počasí, uvedl v pondělí ředitel zoo Miroslav Bobek. "Je to neselhávající předpověď, prověřená generacemi!," podotkl Bobek. Kurátor ptáků Antonín Vaidl v této souvislosti uvedl, že zoo stále čeká ještě na jeden přírůstek.

Strana výpisu

... 45 ...