Technika - Český Metropol

Technika

NASA vysílá na Mars vozítko za 48 miliard

- MYS CANAVERAL | Americká vesmírná agentura NASA se v sobotu chystá vyslat na Mars sondu, která tam má pátrat po vodě i stopách života a poskytnout informace o historii planety. Součástí sondy je pojízdná robotická laboratoř s příznačným názvem Curiosity - Zvídavost.

Focus: Mikroprocesor slaví 40. výročí, patří k největším vynálezům lidstva

- SANTA CLARA | Společnost Intel v úterý oslaví 40. narozeniny vůbec prvního mikroprocesoru, který nesl typové označení Intel 4004 a na trhu se objevil 15. listopadu 1971. Někteří analytici mikroprocesor řadí po bok největších vynálezů lidstva, jako jsou například písmo, kolo nebo parní stroj.

iPhone 4S má další problémy, nový operační systém vypíná spojení s operátorem

- ČESKÁ REPUBLIKA | Americká společnost Apple má další problémy se svým novým iPhone 4S, jejich operační systém iOS 5.01 ruší u některých telefonů spojení s operátorem. V pondělí to potvrdili čeští zástupci Applu i zástupkyně jednoho z mobilních operátorů.

Telefónica C.R. tajně buduje obří Wi-Fi síť

- ČESKÁ REPUBLIKA | Společnost Telefónica C.R. tajně buduje obří Wi-Fi síť, v říjnu kvůli tomu vznikla samostatná firma Internethome. Ve čtvrtek o tom informoval časopis Strategie. Do firmy Internethome kromě části jmění dceřiné společnosti Telefónica C.R. přechází i více než deset menších sítí bezdrátového připojení.

Digitalizace televizního vysílání v ČR byla ukončena, ČRa do ní investovaly téměř miliardu korun

- ČESKÁ REPUBLIKA | ČR je první zemí ze střední a východní Evropy, která úspěšně dokončila proces digitalizace televizního vysílání, poslední digitální vysílače Tlustá hora a Ploštiny na Zlínsku spustily České Radiokomunikace (ČRa) 4. listopadu 2011. ČRa o tom informovaly ve středu.

Galileo, evropský GPS, je připraven ke startu

- KOUROU | Evropská vesmírná agentura ESA se ve čtvrtek chystá vypustit do vesmíru první dvě družice evropského navigačního systému Galileo. ESA o tom informuje na svém webu. Satelity vynese na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuz z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Čína vyšle do vesmíru Nebeský palác

- PEKING | Čína se chystá zahájit novou éru vesmírného průzkumu. Tento týden chce vyslat na oběžnou dráhu Země zkušební modul vesmírné stanice, píše o tom časopis New Scientist. Na odpalovací rampě kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi se tyčí nosem k nebi raketa Čchang-čeng (Dlouhý pochod), ke které je připevněn bezpilotní modul Tchien-kung 1, tedy Nebeský palác 1.

NASA ukázala raketu pro lety lidí na Mars

- WASHINGTON | Americká vesmírná agentura NASA ve středu na svém webu představila raketu pro pilotované lety do vzdálených končin vesmíru, zejména na Mars. Raketa bude součástí nového systému (Space Launcher System, SLS) , který se skládá z nosné rakety a lodi, na jejíž podobě konstruktéři teprve pracují.

Focus: NASA udělá krok zpátky ke starým kapslím

21. července 2011 - HOUSTON | Raketoplán Atlantis ve čtvrtek udělal tečku za lety amerických raketoplánů. Poté, co dosedl na ranvej Kennedyho vesmírného centra, stala se Amerika zemí, která nemá loď pro pilotované lety do vesmíru.

Obě Francisovy turbíny byly patnáct dní zcela na suchu

12. července 2011 - ŽELINA | Oprava Francisovy turbíny, sanace přívodní štoly vedoucí od jezu k elektrárně, ale třeba i nová dřevěná podlaha jedné z lávek; to vše umožnil nedostatek vody v řece Ohři, která je jinak hnána na lopatky turbín malé vodní elektrárny Želina.

Výrobce Airbusů zveřejnil video s připravovaným novým nadzvukovým dopravním letounem

11. července 2011 - PAŘÍŽ | Výrobce Airbusů, společnost European Aeronautic Defence and Space Company (EADS), zveřejnil v pondělí první animované video s vyobrazením připravovaného nového nadzvukového dopravního letounu ZEHST. Ten by měl být dvakrát rychlejší než někdejší Concorde, nebo ruský Tu-144.

Strana výpisu

... 15 ...

 

 

Další informace:

 

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

33%

 

Ne

26.3%

 

Je mi to jedno

21.1%

 

Nemám k tomu dost informací

19.6%