Technika - Český Metropol

Technika

Největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny dnes odvezou do opravy, potrvá rok

Zdroj: Wikipedia

6. dubna 2022 - Zhruba rok potrvá renovace největšího dalekohledu pražské Štefánikovy hvězdárny. Dvojitý Zeissův dalekohled dnes dopoledne zamíří z Petřína do péče expertů v německé Jeně. Po dobu jeho opravy lidem v hlavní kopuli hvězdárny poslouží experimentální elektronický dalekohled. Renovace Zeissova dalekohledu, starého přes 110 let, má stát do pěti milionů korun, sdělili už dříve zástupci Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Tanky nemají rovnocennou náhradu, zůstanou součástí výzbroje armády, míní expert

Zdroj: Wikipedia

3. dubna 2022 - Tanky podle Zdeňka Žaluda z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany nemají rovnocennou náhradu a zůstanou součástí výzbroje pozemních vojsk. Na každou zbraň sice lze vyvinout protizbraň, jako reakce ale následuje zlepšení původní zbraně. Žalud to napsal v analýze pro ČTK. Videa zničených ruských tanků pomocí dronů či protitankových střel v konfliktu na Ukrajině se ve větší míře objevují na sociálních sítích. Podle Ukrajinců zničila ukrajinská armáda od počátku konfliktu přes 600 tanků ruské armády.

Vědci naměřili nejnižší součinitel tření, má pomoci k vývoji pevných maziv

31. ledna 2022 - Mezinárodní tým s českým vedením naměřil dosud nejnižší součinitel tření - jednu miliontinu. Výsledky výzkumu tzv. pevných maziv by mohly najít uplatnění v robotice. O výzkumu informovala mluvčí ČVUT Andrea Vondráková v tiskové zprávě. Studii vedli vědci ze skupiny pokročilých materiálů na katedře řídící techniky fakulty elektrotechnické. Publikoval ji prestižní časopis Nature Materials.

MŠMT chce digitalizovat podobu maturitních testů, aby se netiskly v Cermatu

Zdroj: Flickr

21. ledna 2022 - Ministerstvo školství chce co nejdříve digitalizovat podobu maturitních testů tak, aby se nemusely tisknout centrálně v Cermatu. Důvodem je to, že 30. května vyprší smlouva na speciální stroj, který k tomu Cermat používá, a ministerstvo za něj nechce platit další peníze. V on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání to dnes řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Podle něj by nový stroj stál asi 72 milionů korun, současný systém distribuce tištěných testů považuje za zastaralý.

Východočeské muzeum v Pardubicích spustilo novou webovou výstavu o podniku Tesla

Zdroj: Wikipedia

19. ledna 2022 - Východočeské muzeum v Pardubicích dnes spustilo novou webovou výstavu nazvanou Odchází Telegrafia, přichází Tesla. Věnuje se firmě, která v druhé polovině minulého století byla synonymem úspěšného podniku, vyráběla oblíbené elektrospotřebiče, dala jméno populárnímu hokejovému klubu a zaměstnání v ní našlo mnoho obyvatel města, uvedla mluvčí muzea Kateřina Procházková Skůpová. Výstava je dostupná na stránce tinyurl.com/pardubickatesla.

Ústecký kraj pořídí za 200 000 korun dron pro hasiče

19. prosince 2021 - Ústecký kraj pořídí za 200.000 korun dron. Bude sloužit hlavně profesionálním hasičům, v případě potřeby si ho mohou půjčit policisté nebo krajský úřad. Peníze samospráva uvolní z fondu hejtmana. Řekl to hejtman Jan Schiller (ANO).

Po nákupu nového počítače mohou dát lidé starou IT techniku na charitu

18. prosince 2021 - Při nákupu nových počítačů k Vánocům mohou lidé vyřazenou starou IT techniku darovat rodinám s dětmi, které nemají žádnou. Zprostředkování jim nabízí charitativní projekt Počítače dětem Nadačního fondu IT people. Od začátku svého fungování v březnu 2020 pomohl zhruba 3850 dětem, které IT techniku potřebují ke svému vzdělávání. ČTK o tom informovala manažerka projektu Nikol Nevoránková.

Ve finále Robosoutěže se utkají robotičtí číšníci 37 studentských týmů

Zdroj: www.robosoutez.fel.cvut.cz

14. prosince 2021 - V pátek budou v Praze soupeřit robotičtí číšníci vytvoření 37 studentskými týmy, které postoupily do finále Robosoutěže pořádané ČVUT. Roboty čeká herní dráha, na níž musí udržet balanc i tempo, popsali zástupci ČVUT v dnešní tiskové zprávě. Letos se soutěže zúčastnilo 132 týmů. Z listopadových kol postoupilo 32 skupin středoškoláků, tři získaly tzv. "divokou kartu" a do finále se zapojí i dva týmy z bakalářského programu Kybernetika a robotika.

Na Dni IZS se předávaly cisterny za sto milionů

foto archiv

- Praha | Den Integrovaného záchranného systému, který se konal v neděli 23. září na Výstavišti Praha, představil návštěvníkům v bohatém programu jednotlivé složky zapojené do systému. A byl i příležitostí ke slavnostnímu předání deseti zásahových cisteren v ceně bezmála sto milionů korun od města Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy.

Z dotace města hasiči pořídí vůz pro záchranu na vodě

foto archiv

- Praha | Pražští profesionální hasiči získají nové specializované vozidlo pro zajištění rychlého a efektivního zásahu při záchraně osob z vodní hladiny. Finanční podpora města ve výši dva a půl milionu korun jim umožní nahradit dopravní prostředek, který již dosluhuje.

Unipetrol zahájí pravidelnou odstávku výrobního areálu v Kralupech nad Vltavou

Foto archiv

- Praha – Na konci března zahájí skupina Unipetrol plánovanou zarážku své rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Pravidelná údržba všech zařízení v areálu, během níž dojde k úplnému přerušení provozu, začne 27. března. Její konec je naplánován na 9. května. Na zarážce se bude podílet přes 1 800 lidí. Celkové náklady přesáhnou jednu miliardu korun, z toho 400 milionů Kč je určeno pro nové investiční projekty. Předchozí zarážka proběhla na podzim roku 2013.

Strana výpisu

1 ...

 

 

Další informace:

 

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

30%

 

Ne

25.6%

 

Je mi to jedno

21.9%

 

Nemám k tomu dost informací

22.5%