Praha - Český Metropol

Praha

Werichovci na dnes připravili akci při příležitosti výročí narození Jana Wericha

6. února 2022 - Členové Werichovců - Sdružení pana Jana pro srandu a kulturně společenský život mladých věkem či duchem na dnes v Praze připravili akci při příležitosti 117. výročí narození Jana Wericha. Uskuteční se ve Werichově vile na Malé Straně. Její součástí akce bude komentovaná prohlídka Werichovy vily a projekce filmu Kočár nejsvětější svátosti. Werich se narodil 6. února 1905 v Praze.

Epidemie koronaviru v Praze už slábne, případů za týden ubylo o desetinu

4. února 2022 - V Praze už epidemie koronaviru slábne. V úterý byl sice druhý nejvyšší denní přírůstek případů za dobu epidemie, proti předchozímu týdnu ale potvrzených nákaz ubylo zhruba o desetinu. Po předchozím nárůstu začala klesat také incidence, tedy počet případů za týden na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích se ale za poslední tři týdny zdvojnásobil.

Ve věku 93 let zemřel literární historik Radko Pytlík

1. února 2022 - Ve věku 93 let zemřel v pondělí literární historik Radko Pytlík, odborník na dílo spisovatele Jaroslava Haška. Dílu tohoto českého literáta věnoval Pytlík řadu studií, knih i přednášek. ČTK o jeho úmrtí informoval jeho přítel a spisovatelův vnuk Richard Hašek. Syn Radko Pytlíka muzikant a herec Vojtěch Dyk ČTK řekl, že rodina plánuje rozloučení se zesnulým v rodinném kruhu, je zatím ale podle něj brzy na podrobnosti tohoto aktu.

Vědci naměřili nejnižší součinitel tření, má pomoci k vývoji pevných maziv

31. ledna 2022 - Mezinárodní tým s českým vedením naměřil dosud nejnižší součinitel tření - jednu miliontinu. Výsledky výzkumu tzv. pevných maziv by mohly najít uplatnění v robotice. O výzkumu informovala mluvčí ČVUT Andrea Vondráková v tiskové zprávě. Studii vedli vědci ze skupiny pokročilých materiálů na katedře řídící techniky fakulty elektrotechnické. Publikoval ji prestižní časopis Nature Materials.

Rozpad Trikolóry? Volba předsedy přinesla nečekaný zvrat

29. ledna 2022 - Trikolóra má dnes v Praze volební sněm. Předsednický post obhajuje bývalá poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, její nejvážnější vyzyvatel - Jindřich Rajchl v kandidátském projevu přítomné skutečně překvapil.

Prezident Zeman se dnes vrátí na Hrad, jmenuje rektory a předá šek Klokánkům

Zdroj: Wikimedia

26. ledna 2022 - Prezident Miloš Zeman bude dnes po několika měsících úřadovat z Pražského hradu. V sídle prezidentů jmenuje nové rektory a Fondu ohrožených dětí Klokánek tradičně předá šek na peníze z prezidentského fondu.

Výstavu falzifikátů uměleckých děl doplní nejslavnější padělek v dějinách

25. ledna 2022 - Výstava Falza? Falza!, která ve Šternberském paláci na pražských Hradčanech ukazuje české i zahraniční falzifikáty významných uměleckých děl, bude doplněná o další artefakty. Jedním z nich je nejznámější falzum v dějinách malířství, Emauzští učedníci od Hana van Meegerena z roku 1937. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí pořádající Národní galerie Praha Eva Sochorová. Druhým nově vystaveným dílem je kuriózní kopie falza Emauzských učedníků, kterou nevědomě vytvořil malíř Josef Steiner.

Biskupové budou jednat o ekonomické situaci nebo o výsledcích sčítání lidu

25. ledna 2022 - O ekonomické situaci v organizacích, které spadají pod gesci katolické církve, nebo o výsledcích sčítání lidu 2021, které vypovídají o přináležitosti lidí k víře, budou jednat na svém dvoudenním zasedání čeští a moravští biskupové v Praze.

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

22. ledna 2022 - Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

Výročí 150 let od narození architekta Plečnika připomene výstava na Hradě

Zdroj: Wikipedia

20. ledna 2022 - Kulaté výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika (1872 až 1957) připomene od dubna výstava na Pražském hradě. V sídle českých králů a představitelů státu Plečnik významným způsobem přetvářel interiéry Nového královského paláce i hradní nádvoří a zahrady. Výstava se uskuteční v Tereziánském křídle Starého královského paláce a v exteriéru v areálu Hradu. ČTK to řekl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.

Na opatření proti záplavám v Česku má jít v následujících letech 62 miliard Kč

19. ledna 2022 - Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe má jít do roku 2027 přes 62 miliard korun. Oproti předchozímu šestiletému období je to více než dvojnásobná částka. Vyplývá to z aktualizovaných plánů pro zvládání povodňových rizik, které ve středu projedná vláda. Mají platit do roku 2027. Materiál má ČTK k dispozici. Plány vládě předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (oba KDU-ČSL).

Strana výpisu

8 ...