Vyšetřovatelé prověřují další případy úmrtí v rumburské nemocnici - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Vyšetřovatelé prověřují další případy úmrtí v rumburské nemocnici

zdroj: zivefirmy.cz

Rumburk (Děčínsko) | Policie zatím nezjistila další případy podezřelých úmrtí pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, kvůli nimž by rozšířila obvinění bývalé zdravotní sestry, kterou policisté od minulého týdne viní

 

z vraždy sedmdesátileté ženy. Některá další úmrtí ale prověřují. "Jde o vytipované případy, u kterých je třeba prověřit, zda se obviněná nedopustila protiprávního jednání," řekl dnes ČTK ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. V České televizi (ČT) uvedl, že takových případů je 11.
    "Policie prověřuje z hlediska správného postupu nebo pochybností, že by tam mohlo dojít k nějakému úmyslnému jednání vůči jiným pacientům, v těch 11 případech," řekl Jakovec v ČT.
    Lékař, který měl v době úmrtí zmíněné pacientky na oddělení službu, dnes vyzval ředitele nemocnice Darka Švába, aby odstoupil z funkce. Prý svým postupem v kauze poškodil nemocnici. Ředitel to ale nezvažuje a výtky lékaře Petra Vondráčka odmítá.
    Policie nechce k dalšímu průběhu vyšetřování sdělovat žádné informace. "Sdělením obvinění vyšetřování nekončí, kriminalisté na případu dál pracují," řekla mluvčí Veronika Hyšplerová.
    Podle Jakovce je dosavadní obvinění padesátileté zdravotní sestry podložené dostatečnými důkazy. "To potvrdil svým rozhodnutím i soud, který poslal ženu do vazby," řekl Jakovec. Kdy by mohla být poslána před soud, nechtěl spekulovat. "Bude to v řádech měsíců, minimálně půl roku," uvedl s tím, že mimo jiné bude třeba zajistit řadu znaleckých posudků.
    Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra, které v případě odsouzení nyní hrozí až 18 let vězení. Z nemocnice byla propuštěna.
    Vedení nemocnice po úmrtí pacientky zpřísnilo vnitřní předpisy, což se podle Švába týká mimo jiné kontrol zdravotní dokumentace. "Také jsme upravili vnitřní směrnici o nakládání s nejzávažnějšími léky, například s opiáty," řekl Šváb. Předcházející vnitřní normy podle něj splňovaly předepsané standardy. "V tomto případě se nejednalo o selhání systému, ale jednotlivce," uvedl Šváb. Zopakoval, že vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení zaměstnanců nemocnice.
    Vondráček ale tvrdí, že ředitel svým postupem v případu nemocnici poškodil. Lékaře prý také lživě obvinil z toho, že znehodnotil důkazy a událost řádně nenahlásil. Šváb ale nařčení odmítá. "Pro svá tvrzení máme listinné a jiné důkazy. Věřím, že u soudu vyjdou na povrch," řekl Šváb. Vedení společnosti podle něj nechce případ zamést pod koberec, ale naopak ho řádně vyšetřit, a to po linii pracovně-právní.
    Šváb současně odmítl možný politický podtext, který Vondráček ve svém tiskovém prohlášení naznačil. Oba bývalí spolustraníci z ČSSD kandidují v podzimních volbách každý za jinou stranu. Vondráček dál za ČSSD a Šváb, který je místostarostou Rumburku, po svém vyloučení ze sociální demokracie kvůli nezaplacení členských příspěvků kandiduje za hnutí RUMBURÁCI.cz. "Vyšetřování podezření z vraždy nemůže mít politický podtext," řekl Šváb.
    Vondráček v nemocnici už nepracuje, nedávno dal výpověď prý kvůli tomu, že mu ředitel bezdůvodně snížil odměny. "Vykazoval práce v časech, kdy v nemocnici nebyl, a pracoval ve své soukromé ambulanci," řekl ČTK Šváb.
    O rumburské nemocnici se loni psalo kvůli pochybení ve zdravotnické dokumentaci. Úřad pro ochranu osobních údajů jí uložil pokutu 120.000 korun za to, že dokumenty nedostatečně zabezpečila a nepořizovala elektronické záznamy. Ve věci byla podána správní žaloba a nyní se řeší u soudu, sdělil ČTK mluvčí úřadu David Pavlát.
    Nemocnice na sebe ale upozornila už v roce 1999. Pět žen si tam po gynekologické operaci stěžovalo na úplnou necitlivost nohou nebo bolesti a brnění. Po vyšetření neurologem jim bylo řečeno, že jejich potíže způsobilo poškození nervů při operaci. Na základě toho ženy požadovaly od nemocnice odškodnění. Ta byla pro podobné případy pojištěna a ženy dostaly náhradu škody, maximálně však necelých 20.000 korun.
    Také o Švábovi média v posledních měsících informovala, a to kvůli obvinění z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu. Policie ho loni zadržela a pro možné ovlivňování svědků byl měsíc ve vazbě. Podle kriminalistů místostarosta Šváb při poradě městských policistů pobízel podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání a zastrašoval je. Z vydírání byl obviněn později, hrozí mu až osm let vězení. Soud bude 7. října.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření