Marhoulův válečný snímek Tobruk kandiduje na Evropskou filmovou cenu - Film - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Film

Marhoulův válečný snímek Tobruk kandiduje na Evropskou filmovou cenu

Ikona

4. srpna 2009, 17.31 | PRAHA | Film režiséra Václava Marhoula Tobruk vybrala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) v tajném hlasování jako kandidáta do letošního ročníku soutěže o Evropské filmové ceny. Informaci v úterý přinesl server iHNed.cz.

 

Zároveň s přímou nominací filmu Tobruk doporučili čeští akademici do diskuse i dokument nazvaný Poustevna, das ist Paradies! režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka. Porotě nabídli ke zvážení i další tři hrané filmy - Hlídač č. 47 Filipa Renče, Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové a animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě - kdo má dneska narozeniny?.

Členové prezidia ČFTA vybírali tituly navržené na Evropské filmové ceny v tajné volbě z 25 celovečerních hraných filmů a 12 dokumentů, které byly promítány v kinech po 1. červenci 2008. Výber českých kandidátů na Evropský film roku bude ale s konečnou platností znám až v září, tedy v době, kdy bude ukončeno výběrové řízení.

"Tobruk pro mě není válečný film, ale především film o lidech, který se odehrává ve válce. Nechtěl jsem bitvu popisovat z historického pohledu. Zajímali mě lidi a jejich rozdílné charaktery," řekl již dříve režisér Václav Marhoul. Svým snímkem se snažil zbořit konvence tematicky obdobných českých filmů, v nichž byly jediným zdrojem konfliktu ženy.

Václav Marhoul svůj film věnoval 11. Československému pěšímu praporu - Východnímu, který v roce 1941 bránil před německými a italskými jednotkami libyjský přístav Tobruk. Režisér v něm přesvědčivě vykreslil krutou podobu války na skupině československých vojáků, kteří během bojů v pouštních zákopech ztrácejí své iluze. Realitu zachycuje očima mladého dobrovolníka, který zde čelí dosud nepoznaným emocím. V Marhoulově podání války se hranice mezi hrdiny a zbabělci stírá. Všichni jsou zde rovnocennými oběťmi, pro něž je největším nepřítelem jejich vlastní svědomí.

Námět filmu vychází z knihy Stephena Cranea Rudý odznak odvahy. Konkrétní podklady pro scénář Marhoul získal přímo od válečných veteránů, kteří se bojů v severní Africe osobně zúčastnili. Válečné drama letos zaujalo Českou filmovou a televizní akademii, jejíž členové mu udělili Českého lva za nejlepší kameru, hudbu a zvuk.

Tématické zařazení:

 » Film