Americké bluesrockové trio ZZ Top vystoupilo v úterý večer v pražské Tesla Aréně - Hudba - Český Metropol

Hudba

Americké bluesrockové trio ZZ Top vystoupilo v úterý večer v pražské Tesla Aréně

Ikona

27. května 2009, 00.25 | PRAHA | Americké bluesrockové trio ZZ Top vystoupilo v úterý večer v pražské Tesla Aréně s osvědčeným koncertním programem. Návštěvníci koncertu se dočkali osvědčených hitů i klasického bluesového repertoáru. Jako předkapela vystoupila skupina The Cell, kterou si vybraly hlavní hvězdy večera.

 

Zaplněné Tesla Aréně představila devět skladeb většinou rockových a bluesových, ale i countryrockovou How 'bout You. "Žiju tu už 15 let, ale česky mluvím jako prase. Jsem taky línej Američan," zavtipkoval americký kytarista David Gore, který s českým bubeníkem Milanem Milatou skupinu založil.

Při koncertu ZZ Top byla za texaským triem umístěna obří obrazovka o rozměrech 12 krát 6 metrů, na níž se během koncertu promítaly různé symboly a části klipů skupiny k písničkám. ZZ Top představili průřez svou tvorbou za posledních 20 let, ve které nechyběly skladby Cheap Sunglasses, Antenna či Pincushion. V závěrečné části se pak diváci dočkali klasiky Gimme All Your Lovin', Sharp Dressed Man a Legs.

Vystoupení trvalo zhruba hodinu a čtvrt a bylo především ukázkou brilantní bluesové hry obou kytaristů, oba předvedli technicky výborná sóla. Dusty Hill si zahrál i cover verzi slavného bluesmana Muddy Waterse. Nechyběl ani tradiční humor, když se na pódiu objevila dívka, která položila Billovi několik otázek. Na dotaz jak přijel na koncert, odvětil Gibbons: Autem Škoda."

Vznik ZZ Top spadá do roku 1969, kdy své síly spojili Bill Gibbons ze skupiny Moving Sidewalks a baskytarista Dusty Hill a bubeník Frank Beard z kapely American Blues. Stylově se pohybovali mezi rockovou klasikou a jižanským bluesrockem. Jejich průlomové album Tres Hombres vyšlo v roce 1973.

V polovině 70. let si skupina udělala roční tvůrčí přestávku, během níž si Gibbons a Hill nechali narůst plnovousy. Ty se potom staly jednou z ochranných známek ZZ Top. "Neholíme si je od roku 1976, jen je zastřihujeme, aby nám nelezly do kytar. Bubeníkovi Frankovi jsme plnovous odpustili, protože on má vous už ve jméně," vysvětlil Gibbons fakt, proč Frank Beard má na rozdíl od svých kolegů jen decentní knír.

Mezi další typické znaky ZZ Top patří i jižanské stetsony, baseballové čapky nebo kytary potažené imitací zvířecích chlupů, na nichž Gibbons s Hillem hrají především skladbu Legs. V mnoha videoklipech využívá skupina i červeného veterána Ford Coupé z roku 1932.

Název ZZ Top se vysvětluje dvěma způsoby. Podle jednoho si zvolili jméno tak, aby byli zaručeně poslední ve stojanech s hudebninami. Druhá verze říká, že začátek názvu je abecedně řadí až za Franka Zappu, u kterého případní cenzoři vystříleli všechen svůj prach a ZZ Top už měli pokoj.

Historicky první koncert skupiny ZZ Top v České republice se odehrál rovněž v Tesla Aréně, tehdy ovšem ještě ve Sportovní hale. Skupina se zde představila 15. prosince 1994 s koncertním programem zaměřeným na podporu své desky Antenna.

Tématické zařazení:

 » Kultura  » Hudba  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

34.5%

 

Ne

37.7%

 

Zlepšuje se to

27.8%