Čtyři desítky amerických miliardářů věnují alespoň polovinu majetku na charitu - Charita - Český Metropol

Charita

Čtyři desítky amerických miliardářů věnují alespoň polovinu majetku na charitu

Ikona

4. srpna 2010, 17.33 | WASHINGTON | Osmatřicet amerických miliardářů věnuje alespoň polovinu svého majetku na charitu. Informuje o tom ve středu agentura Reuters. Tito miliardáři reagovali na výzvu investora Warrena Buffetta a zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Dva nejbohatší muži Ameriky zahájili kampaň "Giving Pledge", kterou chtějí miliardáře přimět, aby se zavázali, že během svého života nebo aspoň po smrti věnují podstatnou část svého majetku na filantropické účely. Buffet i Gates to už v minulých letech udělali.

 

Podle letošního žebříčku nejbohatších lidí planety, který zveřejnil časopis Forbes, je Gates na druhém místě s majetkem 53 miliard dolarů (zhruba bilion korun) a Buffett třetí se 47 miliardami dolarů (přes 900 miliard korun). Vůbec nejbohatším mužem planety byl mexický telekomunikační magnát Carlos Helú

Kdyby výzvu Buffeta a Gatese vyslyšelo všech 400 amerických miliardářů, dali by dohromady pro charitu 600 miliard dolarů, upozornila televize CNN.

Mezi těmi, kteří na ni dosud reagovali kladně, jsou starosta New Yorku a mediální magnát Michael Bloomberg, spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison, energetický magnát Boone Pickens, majitel CNN Ted Turner a majitel finančního impéria David Rockefeller.

Seznam těch, kteří výzvu přijali, je na webové stránce givingpledge.org.

"Změnit životy lidí k lepšímu a přesvědčit se o tom na vlastní oči je věc, která vás uspokojí jako nic jiného," píše v dopise na stránce Bloomberg.

Tématické zařazení:

 » Charita