ČEZ přidal obcím u Temelína - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

ČEZ přidal obcím u Temelína

Ikona

21. dubna 2010, 09.39 | TEMELÍN | Společnost ČEZ výrazně zvyšuje přísun peněz do obcí v blízkosti Jaderné elektrárny Temelín. Jak uvádí středeční deník E15, důvodem je chystaná dostavba dalších dvou reaktorů. Podle informací deníku E15, které potvrdili starostové obcí i ČEZ, zvyšuje ČEZ přísun peněz do obcí v blízkosti Jaderné elektrárny Temelín zhruba na pětinásobek. Důvodem je chystaná dostavba dalších dvou reaktorů.

 

Pětice nejbližších obcí, jejichž souhlas s chystaným projektem je nejdůležitější, si mezi sebe v příštích deseti letech rozdělí 300 milionů korun.

Až dosud se přitom ČEZ omezoval jen na podporu kulturních či sportovních akcí. „V minulých šesti letech jsme dostávali zhruba milion korun z reklamních fondů společnosti. Teď bychom měli dostávat pět milionů ročně,“ uvedl starosta Dřítně Karel Lukáš. Nejvíc peněz bude inkasovat Týn nad Vltavou spolu s Temelínem, a to deset milionů korun za rok, tedy celkem každá po stu milionech. Peníze budou moci obce použít na investiční projekty. Týn plánuje třeba opravu polikliniky, zateplení mateřské školy a opravu silnic. Dříteň chce za peníze postavit čističku, opravit komunikace a vybudovat nové byty. Mluví se ale i o větších projektech, které energetická firma v regionu připravuje s krajským úřadem. Měly by se postavit nové silniční obchvaty a nedaleko Týna nad Vltavou by měl být otevřen nákladní přístav. Starostové jsou s dohodnutými kompenzacemi vesměs spokojeni, jednání však podle deníku ještě neskončila. „Teď ještě jednáme se společností ČEZ o dodatečné kompenzaci ve výši 70 milionů korun na řešení dopravní situace,“ uvedl třeba starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. Od spuštění Jaderné elektrárny Temelín už do blízkých obcí zamířily „určitě stamiliony korun“, uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Starostové se také obávají, že ČEZ po dokončení celého projektu přísun financí sníží. Nelíbí se jim ani klíč, podle kterého firma peníze obcím v okolí elektrárny rozděluje. „Temelín dostane stejně peněz jako Týn nad Vltavou, který je mnohonásobně větší. Je pravda, že mají elektrárnu ve svém katastru, ale myslím si, že způsob kompenzací by se měl změnit,“ uvedl Lukáš. S tím souhlasí také starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. „Řešením by bylo vyčlenit pro obce v okolí Temelína akciový podíl. Kompenzacemi by pak mohly být dividendy,“ řekl Hájek.

Starostové už podle deníku začínají připravovat pravidla, podle nichž by se akcie měly rozdělovat. Podle Hájka by klíčem měla být nejen velikost katastru a vzdálenost od elektrárny, ale i počet obyvatel. Nová pravidla by podle jeho slov měla být zakotvena v atomovém zákoně. Týn nad Vltavou dosud dostával od energetické společnosti zhruba dva miliony korun ročně. Část peněz šla na kulturní akce v rámci pravidelné akce Oranžový rok a zbytek si rozdělila různá sdružení či spolky.

ČEZ vyplatí na kompenzacích za dostavbu Temelína celkem 3,7 miliardy korun. Největší část, přibližně 2,5 miliardy korun, půjde na investice, které souvisejí s dostavbou elektrárny, jako je zpevnění vozovek a obchvaty měst. Nyní se celková podpora regionu pohybuje kolem 110 milionů korun ročně. „Velké investice zahájíme poté, co dostaneme souhlas s dostavbou elektrárny,“ uvedl mluvčí elektrárny Sviták. Obce v okolí Temelína dostávají od ČEZ o poznání víc peněz než Dukovanští. Temelínští budou dostávat na jednu obec průměrně 1,4 milionu korun, lidé v okolí Dukovan 340 tisíc korun na obec. V okolí Dukovan vyplatil ČEZ na podporu regionu v posledních dvaceti letech téměř 713 milionů korun.

Tématické zařazení:

 » Charita