ZEMĚTŘESENÍ V CHILE: EU přislíbila tři miliony eur okamžité pomoci - Charita - Český Metropol

Charita

ZEMĚTŘESENÍ V CHILE: EU přislíbila tři miliony eur okamžité pomoci

Ikona

28. února 2010, 14.35 | BRUSEL | Evropská unie v neděli prohlásila, že je připravena poskytnout tři miliony eur (77,9 milionu korun) jako okamžitou pomoc Chile zasaženému zemětřesením. Informoval o tom portál deníku Deutsche Welle. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso oznámil, že unie má v úmyslu udělat co možná nejvíce na pomoc latinskoamerickému státu.

 

„Jako první krok je Úřad pro humanitární pomoc Evropské komise (ECHO) připraven poskytnout tři miliony eur a pomoci tak ulevit utrpení a uspokojit okamžité potřeby,“ řekl Barroso.

Pomoc přislíbily i jednotlivé vlády EU, v čele s předsedajícím Španělskem. „Španělsko je připraveno, stejně jako v případě Haiti, nabídnout veškeré svoje kapacity v tomto regionu a poskytnout tak koordinovanou pomoc při této nové katastrofě, která otřásla naší spřátelenou sesterskou zemí,“ uvádí španělská vláda ve svém prohlášení.

„Chilský lid je dnes v agonii a Británie je připravena mu pomoci,“ řekl britský premiér Gordon Brown, „Uděláme, co budeme moci,“ dodal.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyjádřil své „hluboké pohnutí“ a ministr zahraničí Bernard Kouchner uvedl, že Paříž o věci „jedná se svými partnery v EU a je připravena reagovat na potřebu pomoci Chile“.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle prohlásil, že Německo vysílá do Chile tým techniků specializovaných na pomoc při přírodních katastrofách.

Komisařka EU pro humanitární pomoc, Bulharka Kristalina Georgijevová, uvedla již v sobotu, že Evropská komise aktivovala krizový štáb.

Zemětřesení, které udeřilo v sobotu v Chile, si vyžádalo přes 300 obětí a až 500 000 lidí připravilo o střechu nad hlavou. Celkově se dotklo asi dvou milionů Chilanů. Počet obětí bude patrně ještě stoupat, chilské úřady však již neočekávají nijak dramatický nárůst a s největší pravděpodobností také nedosáhne tak obrovských čísel jako na Haiti, kde lednové zemětřesení připravilo o život více než 220 000 lidí. Přesto úřady varují, že plný rozsah škod se podaří posoudit nejdříve za tři dny.

Tématické zařazení:

 » Charita