Polský a český prezident kritizují EU za nedostatečnou pomoc Haiti - Charita - Český Metropol

Charita

Polský a český prezident kritizují EU za nedostatečnou pomoc Haiti

Ikona

21. ledna 2010, 15.45 | PRAHA | Prezident Václav Klaus a polská hlava státu Lech Kaczyński po společné schůzce ve čtvrtek na Pražském hradě kritizovali malou aktivitu EU v pomoci Haiti postiženému zemětřesením. Podle polského prezidenta pomoc Haiti, kterou uvolnila EU, nemá žádný význam. "Je to zanedbatelná částka, nehledě na to, jaká je v Evropě krize, mohli jsme poskytnout více," prohlásil Kaczynski.

 

Evropská unie poskytne na pomoc Haiti přes 400 milionů eur (více než 10 miliard korun). Podle eurokomisaře pro rozvojovou a humanitární pomoc Karla de Guchta půjde 137 milionů eur (3,5 miliardy korun) na okamžitou pomoc. Částka 200 milionů pak bude určena na pomoc ve střednědobém a dlouhodobém měřítku. Dalších 92 milionů eur (2,4 miliardy korun) poskytnou členské státy Evropské unie.

Zemětřesení zasáhlo Haiti minulé úterý před pátou hodinou odpoledne místního času (před 23.00 SEČ) a dosáhlo síly sedmi stupňů Richterovy škály. Byly to nejsilnější otřesy v oblasti za posledních 200 let. Odhaduje se, že při nich zahynulo až 200 000 lidí a dalších 250 000 se zranilo. Haitská vláda v pondělí vyhlásila měsíční státní smutek a stav nouze, který bude platit do konce ledna.

Tématické zařazení:

 » Charita