Kuba poskytla USA vzdušný prostor pro přepravu zraněných z Haiti - Charita - Český Metropol

Charita

Kuba poskytla USA vzdušný prostor pro přepravu zraněných z Haiti

Ikona

15. ledna 2010, 16.16 | WASHINGTON | Kuba umožnila americké armádě využívat její vzdušný prostor pro leteckou přepravu obětí zemětřesení na Haiti. Značně se tak zkrátí lety do floridského Miami, kde budou někteří zranění v péči lékařů, informuje v pátek agentura Reuters. V hlavním městě karibského státu Port-au-Prince, které zemětřesení téměř celé zničilo, chybějí kromě jiných důležitých budov také nemocnice.

 

 Americké záchranné týmy proto přepravují zraněné za lékaři na námořní základnu Guantánamo.

Podle mluvčího Bílého domu Tommyho Vietora se Washington a Havana dohodly na tom, že letouny startující z Guantánama, které se nachází asi 300 kilometrů severozápadně od Port-au-Prince, mohou při cestě na Floridu využívat vzdušný prostor Kuby. Doba letů se tak zkrátí asi o 90 minut.

Rozhodnutí Kuby poskytnout Američanům vzdušný prostor může souviset s vlídnější politikou prezidenta Baracka Obamy vůči Havaně. Obamův předchůdce George W. Bush ke komunistické zemi uplatňoval tvrdší přístup.

Zemětřesení, které v úterý zasáhlo Haiti, mělo sílu sedmi stupňů Richterovy stupnice. Epicentrum otřesů bylo 15 kilometrů jihozápadně od Port-au-Prince. Podle odhadů při zemětřesení zahynulo kolem 50 000 lidí.

Ve čtvrtek haitský prezident René Préval oznámil, že prvních 7 000 obětí ničivého zemětřesení bylo pohřbeno do masového hrobu.

Ačkoliv humanitární pomoc proudí na Haiti prakticky neustále, jsou zde problémy s její distribucí kvůli zemětřesením poškozené infrastruktuře. Letiště v Port-au-Prince v současné době funguje v provizorních podmínkách. Při zemětřesení se totiž zřítila kontrolní věž letiště a fungování všech nezbytných systémů obnovili až američtí vojáci.

Zatím provoz na letišti fungoval podle jednoduché zásady: vojenská letadla vezoucí generátory, techniku, prostředky nezbytné k čištění a dezinfekci vody a zdravotnický materiál měla při přistávání přednost. Nyní však nastala situace, kdy je letiště zcela zahlceno humanitární pomocí a pozemnímu personálu se nedaří uvolňovat dostatečně rychle asfaltové plochy, kam se dovezený materiál ukládá.

Mimo Port-au-Prince podle televize BBC zatím neproudí žádné dodávky humanitární pomoci. Mnoho lidí, kteří přežili zemětřesení, tak nyní umírá kvůli nedostatku čisté vody, jídla a léků.

Situace v hlavním městě i okolí je katastrofická. Ulice zavalené sutinami a stromy lemují mrtvá těla obětí, desetitisíce lidí nemají kde spát a noci tráví po parcích a na dalších prostranstvích. Na ostrově je nedostatek pitné vody, panují obavy z šíření nemocí. Podle BBC dokonce lidé rabovali ve skladu zásob Světového potravinového programu OSN.

Obyvatelé ostrova postavili v pátek na silnicích bariéry z těl obětí na protest proti tomu, že se k nim humanitární pomoc nedostává včas a lidé umírají zbytečně. Hromady mrtvých těl vrší Haiťané nejméně na dvou místech v Port-au-Prince, které otřesy téměř srovnaly se zemí

Tématické zařazení:

 » Charita