Centrum Dobromysl potěšilo desítky klientů - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

Centrum Dobromysl potěšilo desítky klientů

Ikona

8. prosince 2009, 17.05 | LIBEREC | Většina klientů Krajské nemocnice Liberec, a. s., opouští zařízení brzy nebo ve velmi krátké době po zákroku či léčbě, což je výsledek velice kvalitní práce kolektivů na jednotlivých odděleních při využití nejnovějších postupů a moderního přístrojového vybavení. Ročně je v tomto největším zdravotnickém zařízení v Libereckém kraji hospitalizováno na 40 tisíc pacientů.

 

U některých klientů bývá hospitalizace i dlouhodobější. Ne každý klient snáší pobyt v nemocničním zařízení. I když v liberecké nemocnici postupně většina oddělení prošla nebo prochází modernizací či rekonstrukcí a prostředí se tu nesrovnatelně zlepšilo a personál se snaží sebevíc, pro mnohé je setrvání na lůžku stresující. Nejvíc tu klienti postrádají přítomnost svých nejbližších. K tomu, aby se jejich pobyt stal příjemnější, pomáhají zdravotnickému personálu tzv. dobrovolníci. Ti do liberecké nemocnice začali docházet koncem roku 2003, tehdy pod hlavičkou Regionálního dobrovolnického centra Ještěd, o. s. Po pěti letech jejich působení na spinální jednotce, onkologii, LDN, dětské chirurgii a dětské psychiatrii se vedení Krajské nemocnice Liberec, a. s., rozhodlo transformovat dobrovolnický program do podoby tzv. interního modelu. Od září 2008 byla zřízena pozice koordinátora dobrovolníků a prakticky současně s tím se zrodil Dobromysl - Dobrovolnické centrum Krajské nemocnice Liberec, a. s. Koordinátorem dobrovolníků je Mgr. Ing. Tomáš Hendrych.

Kdo jsou dobrovolníci?
Již samo slovo dobrovolnictví je spojeno s představou konání dobrých skutků na základě rozhodnutí svobodné vůle. Uvedená skutečnost se odráží i v řadě legislativních dokumentů. Například zákon o dobrovolnické službě definuje dobrovolnictví jako vědomě a svobodně zvolenou činnost, která je poskytována ve prospěch druhých bez nároku na finanční odměnu. Jinými slovy dobrovolník nabízí svou energii, volný čas, um a dovednosti ve prospěch potřebných, aniž by si nárokoval mzdu.
Název vašeho centra je patrně odvozen od stejnojmenné byliny?
Dobromysl obecná patří mezi velmi oblíbené léčivky a koření. Gurmáni ji znají pod názvem oregano. Je jednou z bylin svatojánského kvítí. Tyto rostliny lidé sbírali v čase kolem svátku sv. Jana, aby si vyprosili ochranu blízkých a zvířat. Sympatická květinka přímo vybízí k tomu, aby s ní dobrovolnické centrum sdílelo jméno. Proč ne. Vždyť i dobrovolníci chtějí léčit a kořenit. Léčit mohou prostým způsobem. Někdy stačí laskavé slovo. A okořenit pobyt v nemocnici lze třeba pouhým milým či příjemným úsměvem. Dobrovolníky spojuje s touto rostlinou nejen první shodná část slov. Dobromyslnost a dobrá mysl jsou totiž pro vykonávání dobrovolnické služby velmi žádoucí.
 
Na čem je dobrovolnictví založeno?
Máme stanoveny tzv. tři pilíře dobrovolnického programu. První pilíř - Dobromyslnost při lůžku - je hlavní dobrovolnickou aktivitou představující individuální setkávání dobrovolníků s pacienty. Dobrovolník přináší prostý lidský kontakt, který je ve vysoce profesionálním prostředí velmi zapotřebí. Druhý pilíř - Dobromyslné společenské aktivity - jsou nenáročné společenské akce, jež narušují pozitivním způsobem nemocniční stereotyp, přináší pacientovi pohodu, uvolnění a nabízí příjemné využití volného času. Pilíř třetí - Dobromyslné nemocniční prostředí - drobnost třeba v podobě obrázku krajiny na stěně přibližuje zdravému vnějšímu prostoru. Může jednoduchým způsobem navodit uvolnění a pohodu pro pacienty procházející se po nemocničních chodbách.
 
Kolik dobrovolníků koordinujete a z jakého prostředí se rekrutují a kde působí?

Momentálně mám 16 dobrovolníků s velice pestrým složením od středoškoláků přes dělnické profese a úředníky, část je i seniorů a co je zajímavé, převažují ženy. V současné době dobrovolníci Dobromysli působí na šesti odděleních, kde jsou kontaktní osoby, jež jsou dobrovolníkům k dispozici radou či pomocí. Pravidelná dobrovolnická činnost je prováděna na spinální jednotce, na onkologii, LDN a kožním oddělení. Nárazová činnost pak na psychiatrii a dětské psychiatrii.

Jak se může člověk stát dobrovolníkem?

Vyslechnete niterný hlas svého srdce a s odhodláním uposlechnete jeho tichou pobídku být prospěšný druhým. Po telefonu 485 312 964 nebo 724 230 478, nebo elektronicky: , kontaktujete koordinátora dobrovolníků a sjednáte si s ním osobní schůzku. Absolvujete vstupní pohovor zaměřený na vzájemná očekávání, možnosti uplatnění a podmínky registrace v dobrovolnickém centru. Více informací lze získat na webových stránkách nemocnice: www.nemlib.cz.   
 
Text: Pavel Aur, foto archiv
 

 

 

Ikona

Tématické zařazení:

 » Charita