Havel ve Vratislavi převzal ocenění za obranu lidských práv - Charita - Český Metropol

Charita

Havel ve Vratislavi převzal ocenění za obranu lidských práv

Ikona

3. června 2009, 16.44 | VRATISLAV | Bývalý český prezident Václav Havel ve středu v jihopolské Vratislavi převzal cenu Jana Nowaka-Jezioranského za obranu lidských práv. V den před oslavami 20. výročí prvních svobodných voleb v Polsku zároveň pohovořil s mladými Poláky, informuje deník Gazeta Wyborcza.

 

Návštěvu hlavního města Dolního Slezska, kde vznikla Polsko-československá Solidarita, zahájil exprezident prohlídkou tematické výstavy „Evropa – Naše historie“, která sleduje evropské dějiny od roku 1945 do roku 2007. Havel přiznal, že v něm výstava vyvolala vzpomínky na „dřívější časy“. „Na výstavě je k vidění mnoho děl a artefaktů, udělalo to na mě obrovský dojem,“ řekl.

„Během voleb v Polsku 4. června 1989 jsem byl propuštěn z vězení a převezen do nemocnice, ale to, co se dělo ve vaší zemi, bylo nesmírně důležité,“ řekl bývalý prezident. Zdůraznil význam československo-polské spolupráce na pádu totalitního režimu v celé Evropě.

Havel se zároveň ve Vratislavi, jejímž je čestným občanem, setkal se studenty jednoho z tamních lyceí. Někteří z nich ho přivítali v češtině a předali mu květiny. „Dnes se můžeme podívat na výstavu o evropské historii. Těší mě, že mohu poznat člověka, který ji spoluvytvářel. Je to velký hrdina, legenda,“ řekla o bývalém prezidentovi jedna ze studentek.

Ve Vratislavi Havel dále převzal cenu Jana Nowaka-Jezioranského, kterou obdržel za obranu lidských práv, přispění k pádu komunistického režimu a podpoře demokratických změn v Evropě. Stejnou cenu získali například George Bush starší nebo bývalý polský premiér Tadeusz Mazowiecki. Havlovy zásluhy v posilování československé svobody a demokracie ocenil vratislavský primátor Rafal Dutkiewicz, jeden z organizátorů volební kampaně Solidarity před 20 lety.

Na otázku novinářů, jakou radu by u příležitosti výročí Polákům dal, Havel odpověděl, že by jim poradil stejně jako Čechům. „Aby se země rozvíjela, zlepšila se politická kultura a obyvatelé nesli zodpovědnost za osud svého státu,“ řekl.

V Polsku ve středu začaly oslavy pádu komunistického režimu. Ve Varšavě se scházejí předsedové parlamentů většiny zemí Evropské Unie. V souvislosti s výročím se v jihopolské Wieliczce setká premiér Donald Tusk se svými protějšky z ČR, Slovenska a Maďarska. Oslavy vyvrcholí o den později v Krakově a v Gdaňsku.

Tématické zařazení:

 » Charita  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření