Ohrožení psi v Pekingu mají svého anděla zachránce - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

Ohrožení psi v Pekingu mají svého anděla zachránce

zdroj: archiv Metropolu

Peking | Čínský policista vzdoruje přísným předpisům, které mají snížit psí populaci v Pekingu, a zachraňuje před jistou smrtí zvířata, která jeho kolegové lidem zkonfiskovali. Tím se však dostává do střetu se...

 

zákony, píše agentura AFP.
    Nedávné zesílení operací, kdy policie odebírá lidem neregistrované psy, jichž je v čínské metropoli stále více, vyvolalo paniku mezi jejich majiteli a pobouřilo čínské obránce práv zvířat.
    Avšak jeden příslušník pořádkových sil psy neúnavně zachraňuje: během několika let si tajně odvedl desítky zvířat, které policie umístila do klecí.
    "Moji kolegové nemají se psy slitování," prohlašuje padesátiletý Siao Chej, jenž si přeje být jmenován pouze pod přezdívkou, kterou používá na internetu.
    Ve svém malém bytě má dnes sedm chráněnců. S rozpaky přiznává, že porušuje zákon a potřásá hlavou vždy, když mu položíme nějakou otázku.
    "Nejdříve žádám o dovolení své kolegy, ale když mi psa nechtějí dát, prostě ho ukradnu," říká.
    Jeho postup je prostý: vrátí se na policejní stanici v noci, otevře psovi klec a rychle ho odvede pryč, aby si toho nevšimla stálá služba. Pak se snaží najít svým chráněncům nové pány prostřednictvím internetu, kde ho jeho obdivovatelé označili za největšího milovníka psů v Pekingu.
    Siao Chej upřesňuje, že ho k tomuto jednání přivedl pohled na zvířata nacpaná v klecích a čekající na smrtící injekci. "Byl jsem zděšen. Opravdu jsem neměl na vybranou," zdůrazňuje.
    Až do roku 1983 byli v centru Pekingu psi docela zakázáni. Od té doby jejich populace neúnosně vzrostla a podle některých odhadů je dnes v Pekingu chováno více než jeden milion psů na asi 20 milionů obyvatel.
    V čínské metropoli jsou dnes stovky veterinárních klinik, psích salonů a dokonce zábavní park určený pro domácí zvířata, kde je bazén ve tvaru kosti.
    Velkoměsto však zachovalo zákaz asi čtyřiceti větších ras, jako jsou bernardýni, německé dogy, ale i angličtí buldoci a dalmatini, s cílem omezit útoky psů na lidi.
    V červnu vydaly úřady nařízení, podle něhož má majitel velkého psa deset dní na to, aby jej umístil mimo centrum Pekingu, jinak mu hrozí pokuta ve výši 10.000 jüanů (asi 30.000 Kč) a odebrání zvířete.
    Povolení psi musejí být registrováni, což stojí 1000 jüanů (asi 3000 Kč), a registraci je třeba každoročně za 500 jüanů (1500 Kč) obnovovat.
    "To si někteří majitelé nemohou dovolit," zdůrazňuje Siao Chej. Ukazuje na malého psíka mahagonové barvy a dodává: "Tenhle byl zabaven staré paní žijící ze sociální podpory."
    Jakmile je pes konfiskován, už ho není možné získat zpátky. Zvířata dostanou smrtící injekci nebo jsou prodána do restaurací na maso, tvrdí obránci zvířat, kteří jsou na sociálních sítích velmi aktivní.
    "Nikdy nepřipusťte, aby vám policie psa zabavila, je to pro něho rozsudek smrti," píše jeden uživatel mikroblogů Weibo.
    V zemi, kde žádný zákon netrestá krutost vůči zvířatům, projevují jejich milovníci zvýšenou aktivitu. Někdy dokonce blokují kamiony se psy či kočkami určenými pro restaurace. Pranýřují stále častější případy, kdy policisté psy zabaví.
    Liou Siao-i vlastnící útulek pro psy v Pekingu tvrdí, že kampaň zahájená v červnu je tvrdší než v předchozích letech. Vyděšení majitelé psů dali své psy na čas do útulků za městem a čekají, až kampaň skončí, Jiní začali vycházet se psem teprve za noci, kdy hlídky nejsou, říká.
    "Neodvažuji se procházet se psem dříve než po půlnoci, kdy policisté spí. Chodíme ve dvou, jeden vede psa a druhý dává pozor," říká bankovní zaměstnanec Chaj Tchao.
    Další zaměstnanec bankovního sektoru, který si nepřeje být jmenován, chodí se svými dvěma retrívry rovněž jen v noci. "Když je pes velký, ještě to nemusí znamenat, že je také agresivní," říká.
    Siao Chej uvádí, že dosud zachránil 12 psů. Pět z nich má u sebe doma, k velké "radosti" své manželky a v rozporu se zákonem stanovícím, že domácnost může mít jen jednoho psa.
    "Tyto předpisy nejsou rozumné. Pokud má někdo prostředky, aby choval více než jednoho psa, není mi jasné, proč by to mělo být protizákonné," říká.

 

zdroj: www.afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Charita