Nemocemi, které přenášejí klíšťata, se loni nakazilo méně lidí - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Nemocemi, které přenášejí klíšťata, se loni nakazilo méně lidí

25. ledna 2022, 09.33 | Klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou se loni nakazilo méně lidí než v předchozích letech. Encefalitidu lékaři zaznamenali u 587 lidí, což je nejméně od roku 2016, boreliózu pak u 2835 lidí, což je nejnižší číslo za posledních deset let. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle odborníků mohlo být příčinou poklesu chladné jaro i obavy lidí z návštěvy zdravotnických zařízení během epidemie covidu.

 

Výskyt klíšťové encefalitidy od roku 2015 každoročně stoupal, maximem bylo 854 případů v roce 2020. Loni se meziročně propadl asi o třetinu. Podle Jana Kynčla, který v SZÚ vede oddělení epidemiologie infekčních nemocí, vývoj nemocnosti závisí na řadě faktorů, roli hrají i klimatické a přírodní podmínky. "V roce 2021 byla dlouhá zima a chladné jaro, což jistě přispělo k nižšímu výskytu nemoci. Celkově však počet nijak nevybočuje z průměrných hodnot," napsal ČTK Kynčl.

 

Počty případů lymské boreliózy se v posledních deseti letech pohybovaly zhruba mezi 3000 a 4700 ročně. Loni meziročně poklesly asi o čtvrtinu. Vliv mohly mít opět klimatické podmínky. "Nicméně vzhledem k tomu, že průběh nemoci není tak akutní, tedy obvykle je léčený jen ambulantně, nelze vyloučit, že o něco nižší výskyt než obvykle by částečně mohl též souviset i s určitou obavou lidí z covidu při návštěvě zdravotnického zařízení. Ale toto je jen spekulace, kterou neumím doložit. Náznak tohoto jevu jsme zaznamenali již v roce 2020," konstatoval Kynčl.

 

Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že výskyt nemocí přenášených klíšťaty je v Česku ve srovnání se zeměmi EU vysoký. V roce 2020, kdy mělo Česko v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba osm případů klíšťové encefalitidy, šlo o nejvyšší počet v EU. Na celém území unie tvořili nakažení Češi přes pětinu všech nahlášených případů.

 

Proti encefalitidě je možné se očkovat, od letošního roku je vakcinace hrazená z veřejného zdravotního pojištění pro lidi starší 50 let. Mladší mohou získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Nemoc se projevuje nejprve jako chřipka se zvýšenou teplotou, únavou, bolestí hlavy nebo kloubů a svalů. Poté se pacientovi zhruba na týden udělá lépe a později přichází druhá fáze s postižením centrálního nervového systému. Může jít o poruchy spánku, koncentrace, rovnováhy, obrnu nebo světloplachost. Hrozí i trvalé následky jako poruchy hybnosti nebo trvalé ochrnutí některých částí těla. Zhruba jedno procento onemocnění končí smrtí.

 

Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, proti ní vakcína není. Také u boreliózy se nejčastěji objeví nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Typickou červenou skvrnu s vybledlým středem kolem místa přisátí klíštěte má asi jen polovina pacientů. Ve druhé fázi nemoci mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Zdraví