Kladeňáci si sdílená kola oblíbili – denně realizují stovky jízd - Cestování - Český Metropol

Cestování

Kladeňáci si sdílená kola oblíbili – denně realizují stovky jízd

foto archiv

Kladno | Nový systém sdílených kol, který spustilo město Kladno na přelomu května a června, Kladeňáci využívají hned od počátku, a ve stále větší míře. Jen za první měsíc registrovali Sportovní areály města Kladna více než čtyři tisíce výpůjček a 1200 registrovaných uživatelů. Na konci srpna se počet lidí, kteří se do systému zaregistrovali, vyšplhal přes tři tisíce a počet denních výpůjček překročil i hranici 250.

 

„V průměru denně evidujeme 180 výpůjček, na počet má pochopitelně vliv počasí.  Výjimkou nejsou dny, kdy zaznamenáme i více než 260 výpůjček, a to je vzhledem k počtu kol skvělé číslo. V drtivé většině lidé využívají kola s elektronickým pohonem. Překvapením je, že Kladeňáci preferují jednorázové výpůjčky oproti sezonnímu předplatnému. Je to s podivem, protože pokud si za sezonu elektrokolo půjčí více než padesátkrát, vyplatí se využít předplatné, u kterého je prvních dvacet minut jízdy zdarma,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

Kladno jako první město na světě nabízí systém sdílených kol v kombinaci stanicového a bezstanicového režimu. Navázalo na loňský zkušební provoz bikesharingu, který prokázal, že je o tuto službu zájem. Nově je 80 kol dostupných po celém území města, a to včetně okrajových čtvrtí. Černožlutá kola s označením Freebike si může zapůjčit každý po jednoduché registraci na webových stránkách nebo v mobilní aplikaci. Pro půjčení ale není nutné mít chytrý telefon, stačí si na jedné ze dvou pevných stanic na Sletišti nebo na Havlíčkově náměstí ve Švermově spárovat uživatelský účet s jakoukoliv kompatibilní kartou (karta na autobus apod.).

„Po zkušenostech s předchozím systémem preferujeme samozamykatelná kola, která uživatelé nemusejí poutat řetězem k pevné opoře. Pokud někdo kolo nevhodně odloží, je snadné ho přesunout na lepší místo. Rád bych ale apeloval na uživatele, aby při vracení kol mimo stanice uvažovali rozumně a parkovali tak, aby nikomu kolo nepřekáželo,“ žádá kladenský primátor.

Zdroj: Metropol

foto archiv

Tématické zařazení:

 » Cestování  

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

32.1%

 

Ne

26.8%

 

Je mi to jedno

21.1%

 

Nemám k tomu dost informací

20%