Za babím létem na Sněžku - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Za babím létem na Sněžku

foto archiv

Pec pod Sněžkou | Kdo nenavštívil Sněžku (1603), jakoby nebyl. Pokud zvolíte cestu kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou a vyjedete hned ráno, na vrcholu naší nejvyšší hory se ocitnete téměř sami.

 

Lanovka jezdí za příznivého počasí celoročně, v září od 8 až do 19 hodin. Skalnatý holý vrchol Sněžky nabízí nádherné panoramatické výhledy do krajiny. Jejím vrcholem prochází česko-polská hranice. Na severní polské straně se svažuje do údolí řeky Lomničky a na jihu spadá do Obřího dolu, západní svahy klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Nejstarší stavbou hory je rotundová kaple sv. Vavřince, najdete tam i Polskou boudu s meteorologickou stanicí, Českou poštovnu s občerstvením a vyhlídkovou plošinou.

Ze Sněžky vede hned několik cest, my jsme se dolů vydali náročným horským terénem, na které navázal malebný kraj se zrekonstruovanými chodníčky Úpského rašeliniště. Tato přírodní rezervace se nachází v mělké proláklině mezi Hraničním hřbetem a Studniční horou ve výšce 1400 - 1425 m n. m. a je připomínkou subarktické tundry z doby ledové. Pak už nás „přivítala“ Luční bouda, která je nejvýše položeným hotelem ve střední Evropě a nachází se na plošině pod Luční horou. Chata poskytuje ubytování a občerstvení v místní restauraci a bufetu, a pečou tam vlastní obrovské rohlíky. Z Luční boudy jsme vystoupali k Památníku obětem hor, který leží na jednom z nejdrsnějších míst v pohoří. V kapli jsme si přečetli jména všech, jejichž život si vzaly hory. Odtud jsme pokračovali na chatu Výrovku a poté přes Richterovy boudy do Pece pod Sněžkou. Celá trasa má něco kolem 12 km. Pokud nechcete podstupovat delší túru, nebo máte sebou děti, ideální je sjet ze Sněžky lanovkou na Růžovou horu, sejít na nedaleké Portášky, odkud vede sedačková lanovka od Velké Úpy.

Na Portáškách byla nedávno otevřena Herní krajina Pecka, unikátní soubor soch a objektů na motivy krkonošské zvířeny, lanových stezek a prolézaček a v ČR nemá obdoby. Najdete zde 15 metrů dlouhou dřevěnou sochu rysa, jehož chřtánem se prochází, nebo 9 metrů vysoké paroží jelena, které se z vyhlídky promění v tobogán. Naučná stezka v pětimetrové výšce pod korunami stromů provede menší i dospělé návštěvníky několika hnízdy. Pecka je vážně pecka a její návštěva stojí opravdu za to. Text a foto: Šárka Jansová  

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Cestování