Cestování
Všechny pražské tramvaje 15T budou klimatizované
foto archiv
Praha | Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) chce cestujícím zpříjemnit jízdu v nejmodernějších tramvajích 15T během horkých letních měsíců. Představenstvo DPP proto schválilo investiční záměr na nákup 124 klimatizačních jednotek pro první sérii tramvají 15T. Po doplnění klimatizačních jednotek i do 124 tramvají z první série by mělo po Praze jezdit celkem 250 tramvají 15T s klimatizacemi (tzn. celá dodávka vozů 15T pro DPP).
„Komfort našich cestujících je pro nás prioritou, k čemuž pochopitelně patří i tepelná pohoda. V první polovině letošního roku již byly zahájeny práce na vývoji klimatizačních jednotek pro tramvaje 15T. Po schválení doplnění tohoto zařízení Drážním úřadem bude proveden nákup a instalace. Předpokládáme zahájení prací na tramvajích z první série ještě v letošním roce, abychom jich zprovoznili co největší množství do příštího léta,“ říká Oldřich Vytiska, technický ředitel DPP.
Druhá polovina dodávky tramvají 15T Alfa je již o klimatizaci doplněna, což se povedlo DPP vyjednat v průběhu kontraktu s dodavatelem. Tato druhá série (celkem 126 vozů typu 15T Alfa) by měla vlastnit klimatizační jednotku ještě letos. Z tohoto počtu v současné době již 109 tramvají 15T Alfa klimatizacemi disponuje. Tyto vozy jsou pro cestující snadno rozpoznatelné, jako jediné v Praze mají žlutou čelní masku a z boku tramvaje u každých dveří je umístěn piktogram klimatizace.
Doklimatizování jedné tramvaje typu 15T spočívá ve výměně podstropního kanálu, úpravě SW, nové kabeláže, klimatizačních jednotek, poté proběhne i školení a homologace. Tento investiční záměr zahrnuje náklady na montáž v prostorech DPP a zprovoznění vozů po přestavbě, záruku za jakost na dodávku i montáž v délce 24 měsíců a garanci dodávek náhradních dílů 10 let od uvedení do provozu.
Klimatizační zařízení v těchto typech vozů pracují téměř v automatickém režimu, řidič může pouze zasáhnout do tzv. setpointu, kdy může navýšit resp. snížit teplotu v salonu vozu, tedy v prostoru pro cestující, o ± 2 °C. Řidič nemůže jinak ovlivnit chod klimatizace, což je dáno nastavením výrobce. Všechna okna tramvaje lze otvírat, ale účinnost klimatizace tím během horkých dnů ztrácí smysl.
DPP také počítá s průběžným doplněním klimatizací do kabin pro řidiče v tramvajích typu T3R.P. Klimatizace pro řidiče je již v tramvajích 14T a KT8D5.RN2P nainstalovaná. Tramvaje typu T6A5 jsou postupně vyřazovány z provozu a o dodatečném doklimatizování kabin řidičů u tohoto typu DPP neuvažuje. Řidiči dostávají mj. v horkých dnech rozpustný ochranný nápoj, při extrémních teplotách potom dva tyto nápoje.
DPP od roku 2017 pořizuje už jen autobusy s celovozovou klimatizací. DPP v tuto chvíli provozuje celkem 167 ks autobusů s celovozovou klimatizací. Od 12/2017 do 07/2018 DPP pořídil 110 ks autobusů s celovozovou klimatizací. Dalších 190 ks DPP postupně obdrží do konce roku 2019, tedy rovněž s celovozovou klimatizací. Jedná se o vozy od společností SOR Libchavy.
Zdroj: Metropol
Tématické zařazení:
Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?
29.7% |
||
| ||
25.9% |
||
| ||
21.5% |
||
| ||
22.8% |
||
|
Politika
-
Vstup Rakouska do NATO podle kancléře není na stole
- Prezidentka Slovenska Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do NATO
- Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji dnes zahájilo provoz
- Rakušan: Pomoc migrantům se začne vyplácet, získá-li třetina z nich práci
- Sněmovna neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin
- Více z rubriky politika
Zajímavosti
-
Mladí řidiči jsou rizikoví, na školách proto začne nová preventivní kampaň
- Cenu Arnošta Lustiga získal zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek
- V muzeu Oldtimer v Kopřivnici uvidí lidé aerodynamické vozy Tatra
- Festival Open House Praha nabídne zdarma prohlídku desítek budov
- Olomoucká Vědecká knihovna při muzejní noci připomene zakladatele genetiky
- Více z rubriky zajímavosti
Krimi
-
Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy
- Z vraždy novorozence v Kroměříži je podezřelá matka i její druh
- Slováka z filmu V síti poslal soud v Ústí na dva roky do vězení
- Muž unikající roky trestu za zabití dopaden při policejní kontrole v Rakousku
- Soud vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu otravy řeky Bečvy
- Více z rubriky krimi