Západní turisté vyhledávají klid v buddhistických chrámech - Cestování - Český Metropol

Cestování

Západní turisté vyhledávají klid v buddhistických chrámech

zdroj: blog.oyster.com

Soul | Prostá rohož místo lůžka, pokrm složený ze zeleniny, meditace a budíček za svítání v buddhistickém chrámu obklopeném přírodou: v Jižní Koreji přitahuje duchovní turistika každoročně statisíce...

 

lidí toužících po jiné dovolené, píše agentura AFP.
    "Hledala jsem samotu v horách a tradiční životní styl," svěřuje se Helena Rannebergová, která strávila několik dní v chrámu Mihwangsa asi 300 kilometrů jihozápadně od Soulu.
    "Nejobtížnější pro mě bylo spát na dřevené podlaze. Nemohla jsem v noci vůbec usnout," říká tato Dánka, která pracuje v internetovém poradenství.
    Opravdu to pro člověka ze Západu není nic snadného. Den začíná pro všechny - jak pro mnichy, tak pro návštěvníky - úderem čtvrté hodiny ranní.
    Desítka hostů v Mihwangse, studenti i zaměstnanci, Jihokorejci i cizinci, všichni se ráno shromáždí v sále, kde se konají meditace. Ještě rozespalí přicházejí v podivném procesí ve svých šedých kimonech.
    Móda Templestay (pobyt ve chrámu) se zrodila po loňském světovém mistrovství v kopané v Jižní Koreji a v Japonsku, kdy vláda v Soulu vyzvala všechny struktury, v nichž je možné ubytování, aby se podílely na rozšíření nepostačující kapacity hotelů.
    Jeden z hlavních buddhistických řádů v zemi Čo Kje ihned zareagoval.
    "V rámci buddhismu existovala společná vize ohledně toho, že musíme udržovat kontakty s vnějším světem a otevírat se veřejnosti," uvádí představený mnichů v Mihwangse Kum Kang.
    Během deseti let pobývalo ve stovce chrámů více než dva miliony turistů. V roce 2011 jich bylo 212.437, z nichž 12 procent tvořili cizinci.
    Ceny odpovídají skromnému ubytování a stravě a jsou na Jižní Koreu velmi mírné: pohybují se v přepočtu od 870 do 1300 Kč na osobu a noc.
    V době svého volného času mohou hosté podnikat výlety do okolní přírody, číst, popíjet čaj nebo pomáhat při nesčetných činnostech v chrámu. Alkohol a tabák jsou zakázány.
    "V době, kdy se nekonají náboženské ceremoniály, odpočívám, popíjím čaj s mnichy a hovořím s nimi o životě. Zkrátka dělám všechno to, o čem jsem snila," prohlašuje Pak Sung-Kjong, mladá žena v domácnosti, která chce zůstat tři dny.
    Žádný z mnichů v Mihwangse nemluví anglicky, je tu však jeden laik, který slouží jako tlumočník. Ostatně co na tom sejde, velká radost, stejně jako velká bolest, jsou často němé.
    "Před úsvitem jsem měla čas si ve tmě prohlížet tradiční architekturu. Je to opravdu něco úplně jiného, co jinde nelze vidět," vysvětluje Helena Rannebergová.
    Vláda od roku 2004 vyčlenila na program Templestay v přepočtu asi 1,87 miliardy Kč. Jejím cílem je tímto způsobem podporovat tradiční korejskou kulturu.
    To je velká podpora pro buddhismus, který po korejské válce z let 1950-1953 ztratil svůj vliv ve prospěch křesťanství, k němuž se dnes hlásí téměř třetina Jihokorejců.
    Buddhisté, kteří dnes tvoří asi 20 procent populace, těžce nesou svou marginalizaci tím spíše, že se hlasatelé křesťanství v této zemi údajně často uchylují k nátlaku.
    Na oficiálních internetových stránkách Templestay je výslovně uvedeno, že tento program má výhradně kulturní charakter a v žádném případě že není jeho cílem propagovat nějaké náboženství.

 

zdroj: www.afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Cestování  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření