Kvůli inflaci porostou ceny jízdenek o 2,5 % - Doprava - Český Metropol

Doprava

Kvůli inflaci porostou ceny jízdenek o 2,5 %

foto archiv

Praha | Inflace 2,5 % zvedne na příští rok o stejnou výši ceny obyčejného, zákaznického a dalších druhů jízdného Českých drah, které je ze základního ceníku vypočítáno.

 

Cena obyčejného jízdného beze slev u nejčastějších vzdáleností se tak zvedne o 1 až 2 koruny, například u vzdálenosti 25 kilometrů to bude ze 45 Kč na 46 Kč, u vzdálenosti 50 kilometrů ze 79 Kč na 81 Kč a u větší vzdálenosti např. 100 kilometrů ze 147 Kč na 151 Kč.

Rozšířena bude nabídka traťových jízdenek pro denní dojíždění. Dosud byla tato nabídka ohraničena vzdáleností 120 kilometrů. V souvislosti se zkracováním cestovních časů a možností pohodlně a rychle dojíždět na větší vzdálenosti se rozšiřuje nabídka traťových jízdenek na vzdálenost až 150 kilometrů.

Nově koncipovaná je sleva na vybraných tratích, kde České dráhy poskytují slevu 25 % bez prokazování nároku na slevu. Sleva bude nazvána „Region“ a bude na všech vyjmenovaných tratích ve výši 25 %. Dostupná bude ve všech prodejních kanálech a platit bude jen v rámci cestování na příslušných tratích.

České dráhy v novém jízdním řádu 2019 s platností od 9. prosince nabídnou pod svou značkou celkem 9 041 různých vlaků. V novém jízdním řádu zrychlí cestování na západ České republiky, větší kapacitu nabídnou spoje mezi Prahou a Moravou, bude pokračovat modernizace rychlíkových a regionálních souprav i zavádění moderních služeb. Nabídku Wi-Fi připojení k internetu bude garantovat o čtvrtinu vlaků více než letos, přitom touto službou bude disponovat již každý druhý dálkový vlak. Další desítky spojů Wi-Fi nabídnou, i když přímo nebude služba uvedena v jízdním řádu.  

Největší změnou v novém jízdním řádu je zrychlení dopravy mezi Prahou a městy na západě Čech. „Díky otevření Ejpovických tunelů dochází k dalšímu zrychlení cesty z Prahy do Plzně, Klatov, Domažlic, Mariánských Lázní, Chebu a do dalších míst na západě České republiky. Zkrácení cestovních časů je o více než 10 minut, a vlaky tak zvyšují svou konkurenceschopnost vůči autům a autobusům,“ zdůrazňuje zrychlení dopravy v západní části republiky Michal Štěpán.  

V mezistátní dopravě dochází k podobnému zrychlení cesty do Mnichova a nově bude v nabídce rychlé páteční odpolední spojení SC Pendolino Košičan s odjezdem z Prahy v 15:41 hod. a příjezdem do Popradu-Tater ve 21:55 hod. a do Košic ve 23:05 hod. Souprava se vrací v sobotu dopoledne do Prahy. Rozšířena je také nabídka spojů do Polska včetně více přímých vozů. Je tak zajištěno častější spojení bez přestupu z Prahy do Varšavy a nově také z jižní Moravy do Krakova.

„Moderní klimatizované vagóny zařadíme v novém jízdním řádu i do rychlíků Praha – Děčín a komfortnější klimatizované vozy budou zařazeny také do souprav rychlíků z Prahy do Luhačovic nebo z Prahy do Klatov a Železné Rudy,“ vyjmenovává některé změny v řazení souprav Michal Štěpán.     

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Doprava