Replika francouzské lodi Hermione generála La Fayetta pluje do USA - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Replika francouzské lodi Hermione generála La Fayetta pluje do USA

zdroj: flickr.com

Paříž | Z Francie vyplula v sobotu večer do Spojených států replika válečné lodi, na níž se v roce 1780 vydal markýz de La Fayette společně s francouzskými vojáky pomoci Američanům v boji za nezávislost. O...

 

události, která položila základ americko-francouzských vztahů, dnes informovala agentura AP.
    Na cestu přes Atlantik novou fregatu Hermione vyprovázelo šampaňské, ohňostroj i požehnání francouzského prezidenta Francoise Hollandea, který loď krátce navštívil.
    Kopie 65 metrů dlouhého trojstěžníku Hermione se začala budovat v roce 1997 a její stavba vyšla na 27 milionů dolarů. Na projektu se podíleli námořní experti i historikové, kteří studiem starých rukopisů a lodních deníků měli zajistit, že dělníci použijí stejné stavební materiály a metody, jako tomu bylo u originálu. Plavidlo vznikalo ve stejných loděnicích jako jeho vzor, v přístavu Rochefort v jihozápadní Francii.
    La Fayette se do Spojených států vypravil poprvé v roce 1777 jako 19letý mladík, tajně a proti vůli francouzské vlády, zapojil se zde do bojů proti britské monarchii a blízce se spřátelil s Georgem Washingtonem. Když byl v jedné z bitev raněn, vrátil se do vlasti. Tam se mu po čase podařilo přesvědčit francouzského krále Ludvíka XVI., aby poskytl vojenskou a finanční pomoc jednotkám George Washingtona.
    S touto podporou pak markýz de La Fayette 19. března 1780 vyplul vstříc americkým břehům na lodi Hermione a o 38 dní později dospěl do Bostonu. Účastnil se bojů v přední linii a spolu s dalšími francouzskými vojáky sehrál důležitou roli v rozhodující bitvě v Yorktownu ve Virginii, která vedla ke konečné porážce Británie.
    Tato událost se stala základem pro americko-francouzské přátelství. "Nebýt tehdejší francouzské intervence, Američané by válku za nezávislost pravděpodobně nevyhráli," říká Miles Young, který je předsedou organizace Přátelé Hermione-La Fayetta v Americe. Američtí prezidenti pravidelně označují Francii za "nejstaršího spojence USA", ačkoli v moderní době vztahy obou zemí nejsou vždy ideální, jako když se Francie v roce 2003 postavila proti americké invazi do Iráku, připomněla agentura Reuters.
    Posádku nového plavidla tvoří z převážné části dobrovolníci - přes 70 procent 80členné posádky jsou amatéři. Testovací plavby v minulých dnech tohoto týdne, které z břehu sledovaly tisíce fanoušků, dopadly na výbornou.
    Do Yorktownu by mělo plavidlo Hermione dospět 5. června. Následně se vydá na dvouměsíční pouť po východním pobřeží Spojených států a navštíví klíčová místa americké revoluce, zahrnující mimo jiné Annapolis, Boston, Filadelfii a New York.
    Jedním z dobrovolníků na palubě je krejčovský učeň Adam Hodges-LeClaire, který se na plavbu vydal v dobovém oblečení. "Chtěl jsem tento experiment dotáhnout do logického extrému, tak jsem si připravil úplný šatník z 18. století podle záznamů, jež jsem našel v pařížských archivech, a podle uměleckých děl z té doby. Takže mám plný kufr oblečení z 18. století, nic víc. Můj experiment skončí až na podzim, až se vrátím do svého domu a natáhnu si zase džíny," dodal.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  

 

 

Další informace: