Ústečtí kriminalisté odhalili drogový gang, který ve velkém vyráběl pervitin - Krimi - Český Metropol

Krimi

Ústečtí kriminalisté odhalili drogový gang, který ve velkém vyráběl pervitin

Ilustrační fotografie

2. května 2022, 11.52 | Ústí nad Labem 2. května (ČTK) - Ústečtí kriminalisté odhalili velký drogový gang. Stíhají 32 lidí, kterým hrozí tresty až 12 let vězení. Z léčiva nakoupeného v Polsku vyráběli na Ústecku pervitin. Při posledním zátahu zajistili policisté 9,5 kilogramu léků, ze kterých by bylo možné vyrobit pervitin v hodnotě 2,5 milionu korun. Novinářům to dnes řekl Martin Charvát, vedoucí odboru obecné kriminality ústeckého krajského ředitelství policie.

 

Skupinu sledoval Toxi tým od ledna 2021. Poslední fáze případu s krycím názvem Pajalo se uskutečnila 21. dubna. "Postupně jsme odstřihávali jednotlivá chapadla drogové organizované skupiny, která působila v Ústeckém kraji," uvedl Charvát. Ve skupině byly tři rodiny z Ústecka, mezi obviněnými není žádný cizinec.

 

Poslední zásah se uskutečnil ve chvíli, kdy policisté měli informaci, že skupina odjíždí do Polska pro léčiva. Při zpáteční cestě zadrželi policisté nedaleko Marvartic na Děčínsku v autech čtyři lidi.

 

"Ve vozidlech bylo větší množství pseudoefedrinu a zajistili jsme laboratoř na výrobu pervitinu," řekl Charvát. Souběžně zadrželi dalšího člověka kriminalisté v Trmicích na Ústecku. Sledování bylo podle policistů složité, protože se členové gangu vzájemně sledovali, aby předešli případné policejní nebo celní kontrole.

 

Všech pět zadržených v dubnu je stíháno vazebně, kriminalisté jim sdělili obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy ve velkém rozsahu s trestní sazbou osm až 12 let vězení. V souvislosti s posledním zásahem provedli policisté tři domovní prohlídky v Trmicích. Zajistili 9,5 kilogramu léčiv, ze kterých by bylo možné vyrobit zhruba 2,5 kilogramu pervitinu. Gram pervitinu se na drogovém trhu na Ústecku prodává zhruba za 1000 korun. Jedná se zhruba o 25.000 uživatelských dávek. Vedle toho policisté zajistili další chemické látky a kompletní varnu, osobní vozidlo či mobilní telefony.

 

Akce nazvaná Pajalo, což v romštině znamená mokrý, znamenala podle Charváta významný zásah do drogové scény na Ústecku. Během akce policisté zajistili dva kilogramy efedrinu, 24 kilogramů léčiva s obsahem pseudoefedrinu a tři kilogramy červeného fosforu, což jsou látky potřebné k výrobě pervitinu. Obviněno bylo 23 dospělých mužů a devět žen, z toho je 14 ve vazbě. Drogy byly podle Charváta pro český trh. "Když zavřeme jednoho významného výrobce a distributora, díra na trhu je poměrně rychle zacelena někým jiným," podotkl Charvát.

 

Ústecký kraj patří s Prahou a Moravskoslezským krajem mezi tři regiony s nejvyšší drogovou kriminalitou v ČR. Na severu Čech podle Charváta jednoznačně mezi distribuovanými drogami vede pervitin, na ústupu je pěstování marihuany.

 

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Krimi  

 » Kraje  

 » Kraje  » Ústecký