Proděkan plzeňské právnické fakulty Kindl se vzdal funkce - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Proděkan plzeňské právnické fakulty Kindl se vzdal funkce

29. září 2009, 18.33 | PLZEŇ | Proděkan Právnické fakulty Plzeňské univerzity Milan Kindl se v úterý odpoledne vzdal své funkce. Oznámil to na zasedání Akademického senátu fakulty. Vzápětí rezignoval na svou funkci rovněž druhý proděkan právnické fakulty Ivan Tomažič.

 

Způsob, jakým Kindl oznámil odstoupení ze své funkce působilo jako show protřelé mediální hvězdy, nechyběla velká gesta, plamenný projev, to vše za podpory především dámské části studentů právnické fakulty. Studentky si na půdu akademického senátu přinesly transparenty, na kterých vyjadřovaly podporu proděkanu Kindlovi a bouřlivě tleskaly jeho slovům.

"Tato fakulta potřebuje uklidnit, aby ji její nové vedení mohlo dovést na výsluní, kde byla až doposud. Bylo mi ctí podílet se na vedení této fakulty, já jsem překážkou, a proto dávám svoji funkci k dispozici," uvedl Kindl. Druhý proděkan Tomažič, jehož jednání rozpoutalo celou aféru na právnické fakultě, oznámil své odstoupení z funkce poněkud střízlivějším způsobem.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša pověřil v úterý dočasně vedením právnické fakulty bývalého ministra spravedlnosti a poslance Jiřího Pospíšila (ODS). Děkan právnické fakulty Jaroslav Zachariáš na svoji funkci rezignoval v pátek, důvody své rezignace nespecifikoval.

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil působil na právnické fakultě jako externí asistent katedry správního práva. Plzeňskou právnickou fakultu také v minulosti vystudoval. "Jsem člověk, který stál jako student u zrodu fakulty a leccos o ní vím, mým úkolem bude zklidnit situaci a obnovit dobrou pověst právnické fakulty. Můj mandát je přechodný a časově omezený, nechci, aby byl delší než jeden rok," uvedl ve své úvodní řeči na půdě akademického senátu Jiří Pospíšil.

"Chci vybrat neutrální akademiky do čela fakulty, nejsem exponent žádné aktuální skupiny působící nyní na půdě rozštěpené fakulty. Jsem přesvědčen o tom, že když jsem dal dohromady ministerstvo spravedlnosti, mohl bych vyřešit i situaci na právnické fakultě," uvedl ke své úloze krizového manažera Pospíšil. Dodal, že se situací zatím není plně obeznámen, před akademický senát a studenty vystoupil jen čtyři hodiny poté, co byl pověřen vedením fakulty.

Příchod krizového manažera Jiřího Pospíšila do vedení právnické fakulty podpořil v akademickén senátu například soudce plzeňského krajského soudu Pravoslav Polák, který vyzval vedení fakulty především k transparentnosti. "V mé pozici soudce jsem expertem na trestné činy veřejných činitelů a byl bych velmi nerad, kdyby se někdo z vedení fakulty dostal před můj senát," vyjádřil obavy Polák. Narážel tak na podivné praktiky s chybějícími dizertačními pracemi mnoha českých prominentů, kteří velmi záhadným způsobem studovali na fakultě.

"Nejsem spokojen s vývojem situace na fakultě a nerozumím tomu, proč proděkan Kindl odcházel za mohutného potlesku. Pověst této skvělé fakulty byla zničena jen kvůli těmto lidem a nedávejte to za vinu médiím," vzkázal studentům Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu. "Nechci, aby celá věc skončila jen tím, že někteří lidé odejdou z vedení fakulty. Vedení školy selhalo, že neřešilo situaci, o které se dávno předtím vědělo," řekl Baxa. "Vraťme se k tomu, co bylo pravou příčinou věcí a jejich následkem," dodal Baxa.

Na svoji funkci již v pátek rezignoval děkan právnické fakulty Jaroslav Zachariáš poté, co vyšlo najevo, že proděkan fakulty Ivan Tomažič je podezřelý z toho, že ve své disertační práci opsal desítky stran od jiných autorů. Vedení fakulty se snažilo případ vysvětlit velmi nepřesvědčivě tím, že dizertační práce byla vyrobena záměrně jako plagiát, jehož úkolem bylo odhalit člověka, který z fakulty vynáší interní věci.

Studenti fakulty dále poukazují například na to, že v právnické knihovně chybí 35 z 65 disertačních prací. Jde například o práci bývalého náměstka policejního prezidenta Jana Brázdy nebo Čunkova advokáta Eduarda Bruny, do jehož kanceláře nastoupil jako koncipient Stanislav Gross. Na fakultě nelze podle informací studentů dohledat ani Grossovu diplomovou práci.

Vedle plagiátů a chybějících diplomových pracích se mluví například i o podivných praktikách během přijímacích zkoušek, kdy na právnickou fakultu přišlo údajně bez přijímacích zkoušek 60 studentů ze 400 přijatých. Na fakultu se však hlásily tři tisíce zájemců.

Tématické zařazení:

 » Krimi