Režisér Roman Polanski byl zadržen policií v Curychu - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Režisér Roman Polanski byl zadržen policií v Curychu

Ikona

27. září 2009, 21.42 | CURYCH | Režisér polského původu Roman Polanski byl umístěn do vydávací vazby ve švýcarském Curychu kvůli obvinění ze znásilnění z roku 1977 ve Spojených státech. Informaci přinesl britský server BBC. Běh sobotních událostí potvrdili organizátoři filmového festivalu v Curychu, kam přiletěl Polanski, aby zde převzal cenu za svůj celoživotní přínos světové kinematografii.

 

Režisér byl zadržen krátce po přistání na curyšském letišti. Pořadatelé festivalu vyjádřili na svých webových stránkách zděšení a úžas nad zatčením uznávaného filmaře.

Podle švýcarského ministerstva spravedlnosti byl Polanski zatčen na žádost USA. Proti extradici do Spojených států se může režisér odvolat.

Zatčení Polanského vyvolalo bouři mezi polskými filmaři. Podle Polského radia Izabella Cywińska, Jacek Bromski, Janusz Morgenstern nebo Andrzej Wajda apelují na polského prezidenta Lecha Kaczyńského a vládu, aby ve věci Polanského ve Švýcarsku urychleně intervenovali. Polský velvyslanec ve Švýcarsku Jarosław Starzyk se již obrátil na režiséra a na bídl služby polského konzulátu.

Roman Polanski čelí celé kauze již 31 let, od roku 1978. O rok dříve měl znásilnit tehdy třináctiletou Samanthu Geimerovou na večírku v domě herce Jacka Nicholsona. V roce 1978 odletěl po tomto incidentu z Ameriky do Francie. Od této doby řeší americký soud celou kauzu. Režisér se domáhal zastavení několikaletého soudního sporu, ale soud nedávno oficiálně zamítl jeho žádost. Známý filmař se už v minulosti nechal slyšet, že nemá v plánu odletět do Spojených států amerických.

Samatha Geimerová, které je v současnosti 45 let, se také obrátila na soudce, aby trestní stíhání zrušil. Požadavek, aby se režisér dostavil před soud osobně, považuje za "krutý žert".

Roman Polanski se narodil v roce 1933 v Paříži. Jeho předkové pocházeli z Polska, kde také vytvořil své první krátkometrážní filmy i celovečerní debut Nůž ve vodě. V roce 1967 byl pozván do Hollywoodu, kde režíroval hororovou komedii Ples upírů. Následující snímky Rosemary má děťátko a Čínská čtvrť upevnily jeho pozici v mezinárodním filmovém průmyslu. Na svém kontě má snímky Hnus, Nájemník, Tess, Hořký měsíc či Oliver Twist. Za válečné drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli trestnímu stíhání nemohl v USA osobně převzít.

Tématické zařazení:

 » Krimi