Stav dvouleté Natálky, popálené při žhářském útoku ve Vítkově, se lepší - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Stav dvouleté Natálky, popálené při žhářském útoku ve Vítkově, se lepší

Ikona

17. srpna 2009, 12.43 | OSTRAVA | Stav dvouleté Natálky Kudrikové, která utrpěla před čtyřmi měsíci popáleniny na osmdesáti procentech těla při útoku žhářů na romskou rodinu ve Vítkově, se pomalu lepší. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil tým zdravotníků Fakultní nemocnice v Ostravě.

 

"Když jsme před čtyřmi měsíci 19. dubna Natálku přijímali na oddělení dětské intenzivní a resuscitační péče, byla prognóza jejího zdravotního stavu velmi špatná. Po šesti operacích jsme ji před týdnem mohli probudit z umělého spánku, odpojit od plicní ventilace, takže dýchá spontánně. Nyní už sama přijímá potravu, má oční kontakt s okolím, její stav je tedy výrazně lepší, ale stále hrozí riziko sepse," řekl ředitel nemocnice Svatopluk Němeček s tím, že dosavadní léčba stála pět milionů korun. Podle něj je postoj Revírní bratrské pokladny, která léčbu hradí, příkladný, pojišťovna deklarovala, že všechny postupy potřebné pro léčení Natálky uhradí. Zda pak náklady na léčení bude vymáhat po pachatelích žhářského útoku, není schopen Němeček říci.

U Natálky se v průběhu léčení opakovně objevila sepse, kterou museli zdravotníci léčit masivním nasazením antibiotik. Podle primáře dětské kliniky fakultní nemocnice Michala Hladíka u Natálky opakovně selhávaly životní funkce jako krevní oběh, dýchání, přestávala fungovat játra, ledviny, dítě bylo opakovně zcela závislé na přístrojích. Jak uvedla primářka popáleninového centra Zdeňka Crkvenjaš, během tří operací se Natálce podařilo transplantovat zhruba třicet procent kůže s popáleninami třetího stupně. Zbývá nahradit dalších třicet procent, zbytek jsou popáleniny druhého stupně, u nich ale také hrozí sepse. Kromě infekcí jsou při popáleninách velkým rizikem také ztráta tekutiny a bílkovin a ohrožení termoregulace.

Nemocnice při léčení použila revoluční metodu překrytí popálených míst umělou silikonovou kůží, na kterou se teprve postupně přikládá vlastní kůže dítěte. Ta se díky umělému podkladu může odebírat jen v tenké vrstvě a tím pádem častěji. Jediným místem, odkud lze Natálce kožní štěpy odebírat, je vlasatá část hlavy. Proto musí být mezi jednotlivými transplantacemi odstup vždy minimálně tři týdny, než se vytvoří nová použitelná kůže. Další léčení proto může trvat ještě měsíce, možná roky, a stát další miliony korun. Lékaři si netroufají odhadnout, jaké bude mít Natálka trvalé následky. Hovoří nejen o jizvách, ale také o možném poškození kloubů, vnitřních orgánů a psychických potížích. Navíc umělá kůže má sice růst s pacientem, ale konkrétní příklady zatím nejsou. Umělá silikonová kůže se poprvé v podobných případech použila v České republice v roce 2003, u dětských pacientů s velkou popálenou plochou se aplikovala teprve počtvrté.

"Moc se těším, až budu pořád s Natálkou," řekla matka Anna Siváková s tím, že se svou dcerou bude moct být na pokoji pravděpodobně od konce tohoto týdne. Jak zmínili lékaři, přítomnost matky Natálce psychicky pomáhá. Anna Siváková stále věří, že se Natálka vrátí z nemocnice taková, jaká byla. "Prostě šla večer spát, a teď má být na celý život popálená, to si neumíme představit," řekla Siváková.

Za žhářský útok, který se stal 18. dubna ve Vítkově, policie minulý týden zatkla čtyři podezřelé, kteří jsou nyní ve vazbě. Pachatelé v noci vhodili do rodinného domu romské rodiny ve Vítkově tři zápalné lahve, takže najednou vzplál celý interiér. Při útoku byli popáleni také rodiče Natálky, kteří už jsou v pořádku. Za pokus o rasově motivovanou vraždu na více lidech hrozí žhářům i výjimečný trest.

Tématické zařazení:

 » Krimi