Trestní odpovědnost dětí se vrátí na 15 let - Krimi - Český Metropol

Krimi

Trestní odpovědnost dětí se vrátí na 15 let

Ikona

12. srpna 2009, 17.17 | PRAHA | Trestní odpovědnost i legální sex mladistvých se znovu vrátí na věkovou hranici 15 let. Prezident Václav Klaus totiž ve středu podepsal zákon, který trestní odpovědnost vrací zpět na původní věkovou hranici, informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Norma podepsaná Klausem tak ruší části nového trestního kodexu.

 

Ten od následujícího roku snižuje věkové hranice pro legální sex a trestní odpovědnost na 14 let.

Snížení trestní odpovědnosti u dětí již dříve prezident kritizoval. Návrh na snížení trestní odpovědnosti na 14 let byl podle kritiků zakomponován do novely trestního zákoníku chaoticky a zbytečně. V ČR již existuje systém, který umožňuje postih dětí od 12 let. Jde o různé formy ochranného opatření, dohledu a izolace, proto není snížení hranice odpovědnosti nutné. Podle expertů navíc měla snížení trestní odpovědnosti předcházet analýza dopadů.

Věková hranice trestní odpovědnosti je v evropských zemích různá. V Belgii a Lucembursku je v 18 letech, ve Skotsku v osmi letech, v Anglii na Maltě a Kypru v deseti letech, v Irsku a Nizozemsku ve 12 letech, ve Francii, Polsku a Řecku ve 13 letech. Hranice 14 let platí v například v Německu, Rakousku či Slovensku. V Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku trestní odpovědnost je v 15 letech.

Tématické zařazení:

 » Krimi  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření