Češi se nepoučili, i po krizi zůstává finanční gramotnost nízká - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Češi se nepoučili, i po krizi zůstává finanční gramotnost nízká

Ikona

1. října 2009, 17.46 | ČESKÁ REPUBLIKA | Češi se nepoučili, i po krizi zůstává finanční gramotnost nízká. Typický Čech je finančně lehkomyslný a pohodlný a i když jde o peníze, řídí se spíše pocity než rozumem - to jsou závěry průzkumu, který zveřejnila ve čtvrtek Československá obchodní banka (ČSOB).

 

Průměrný Čech je rád, když rozezná spořící účet od terminovaného vkladu, dále a hlouběji ale jeho znalosti z oblasti financí většinou nejdou. Kromě toho bere finance na lehkou váhu a myslí jen na pár let dopředu.

Alespoň jednou za měsíc si stav svých financí zkontroluje jen polovina klientů. Že se Češi na finančních polích řídí spíše emocemi než rozumem dokazuje fakt, že sedm lidí z deseti drží peníze na běžném účtu a až 28 procent lidí má 80-100 procent svých úspor uloženo na spořícím účtu. 56 procent má na spořících účtech nejméně polovinu svých úspor.

"Přitom uložením peněz na spořícím či běžném účtu se peníze dlouhodobě znehodnocují a klienti přicházejí o zajímavé výnosy," upozorňuje Pavel Kratochvíl, výkonný manažer segmentu Spoření a investice ČSOB. "Přestože Češi deklarují, že jsou ochotní rozkládat své peníze na krátké a dlouhé, mají většinu svých peněz na depozitních produktech. Jen na běžných účtech leží až 670 miliard korun, které se téměř znehodnocují. Lidé také hodně spoléhají na spořící účty, které mají relativně nižší a navíc pohyblivé úrokové sazby, jež málokdy překonávají inflaci," doplnil Kratochvíl.

Češi jsou navíc i pohodlní. Pouze 28 procent lidí v Česku investuje nebo to alespoň zvažuje. Když už se Češi pro investování rozhodnou, jsou konzervativnější než ostatní Evropané a jsou ochotní investovat pouze část svých úspor (10-20 procent). Při rozhodování o tom, jak naložit se svými úspory, zapomínají Češi zohledňovat inflaci a daňová zvýhodnění.

Typické chování českých klientů označují bankéři za finanční hédonismus: navzdory tomu, že obecně bohatneme, na našem finančním chování to není příliš znát. S rostoucím bohatstvím roste i spotřeba a míra zadlužování a dlouhodobě málo spoříme. Z toho důvodu spousta lidí nemá dostatečné finanční rezervy pro svůj důchod.

Tématické zařazení:

 » Finance