Poplatky ve zdravotnictví zůstávají na dosavadní úrovni - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Poplatky ve zdravotnictví zůstávají na dosavadní úrovni

Ikona

11. září 2009, 19.41 | PRAHA | Sněmovně se na svém pátečním zasedání nepodařilo prosadit ani jeden z návrhů, které ruší nebo upravují regulační poplatky ve zdravotnictví. Poslanci měli k dispozici návrh na úplné zrušení poplatků, nebo značné omezení či senátní verzi.

 

Poslanci dostali návrh na úplné zrušení nebo omezení zdravotních poplatků zpátky ze Senátu s totožným pozměňovacím návrhem, ten počítal se zachováním současného stavu, ovšem doplňoval hrazení očkování proti pneumokokům pojišťovnami a plošné snížení cen léků o pět procent.

Návrh na úplné zamítnutí poplatků neprošel o dva hlasy. Pro senátní návrh hlasovalo minimum poslanců, v obou případech kolem 60 členů dolní parlamentní komory.

Poslanec David Rath (ČSSD) upozornil na to, že ve sněmovně byly k dispozici tři návrhy, a to na zrušení poplatků, jejich značné omezení a verze zaslaná senátem. "Podle mě je dobrým kompromisem řešení pro další omezení poplatků ve zdravotnictví, pro sociálně slabé a další vyhrazené skupiny v jednom z návrhů," uvedl Rath s tím, že on souhlasí právě s touto verzí zákona. "Toto je řešení, kdy se Topolánkova vláda může vypořádat s neúnosným stavem, který nastolila během svého vládnutí," dodal Rath.

"Senátoři ani náznakem nepodpořili další omezení regulačních poplatků, což je v době dopadů krize a vzrůstající nezaměstnanosti nepřijatelné, KSČM trvá na úplném zrušení poplatků," vysvětlovala důvody úplného zrušení poplatků Soňa Marková (KSČM). Poslankyně také upozornila na to, že pozměňovací návrhy Senátu nejsou zcela účinné. "Hrazení očkování proti pneumokoku je podle nás správná věc, ale ta se dá řešit samostatným legislativním zněním a senátoři tak mohli učinit již dávno. Plošné snížení cen léků o pět procent způsobí akorát to, že se zvýší cena doplatku a ohrozí se statut jednoho zcela hrazeného přípravku v každém typu léčiv," kritizovala Marková.

Poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) upozornil na to, že senátní verze zákona není promyšlená s tím, že plošné snížení cen léků je nesmyslné a snížení cen generik nikterak neovlivní finanční situaci spotřebitelů. Jediné řešení je podle poslance možné, že by se prodejci léků zavázali k výrobní ceně léků, v opačném případě je podle něj nařízená sleva neuhlídatelná.

Jeho kolega Boris Šťastný (ODS) upozornil, že jakékoliv další rušení či omezování zdravotních poplatků by byl silným zásahem do fungování českého zdravotnictví a podle něj jsou nyní poplatky nastaveny optimálně. "Já souhlasím se senátním návrhem a vyzývám vás, abyste pro něj hlasovali," dodal Šťastný.

Senátorům vadilo, že sněmovna předložila horní parlamentní komoře dva rozdílné návrhy, které řeší jedno téma. Oba návrhy proto sjednotila tak, že platby u lékařů budou zachovány v podobě před novými omezeními, bude ale zadarmo očkování proti pneumokokům a sníží se ceny léků. Pokud by senátní předloha platila, rodiče by za očkování proti pneumokokům ušetřili asi osm tisíc korun. Předloha, kterou doporučil senátní zdravotnický výbor, dále počítá se zlevněním léků o pět procent. Jde o protikrizové opatření, díky kterému pojišťovny i pacienti ušetří asi 2,5 miliardy korun ročně.

Úplné zrušení všech poplatků schválila sněmovna už v prosinci 2008. Návrh v lednu projednával Senát a do sněmovny poslal kompromisní variantu, která zavedla neplacení poplatků u lékaře od 1. dubna 2009 pro děti do 18 let. Návrh předpokládal i zrušení platby za položku na receptu u léku, který bude levnější než částka za recept a snížil roční ochranný limit z 5000 na 2500 korun dětem a důchodcům. Od poplatků byli podle návrhu osvobozeni lidé se zdravotním postižením, v domovech pro seniory, v domovech se zvláštním režimem nebo ve zdravotnických zařízeních ústavní péče, kteří nemají vlastní příjem.

Tématické zařazení:

 » Finance