Janota: Česká republika do roku 2015 euro určitě nepřijme - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Janota: Česká republika do roku 2015 euro určitě nepřijme

Ikona

16. srpna 2009, 22.02 | PRAHA | Společnou evropskou měnu Česká republika do roku 2015 určitě nepřijme, bude jí v tom bránit příliš velký podíl rozpočtového schodku na HDP. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil ministr financí Eduard Janota. „My tady mluvíme o tom, že když přijmeme některá razantní opatření, můžeme se v příštích letech dostat na hranici pěti procent HDP.

 

 Ale na přijetí eura by to musela být maximálně tři procenta,“ připomněl Janota jedno z maastrichtských konvergenčních kritérií. ČSSD přitom zhruba před týdnem vyhlásila cíl přijmout společnou měnu v roce 2014. „Ještě dva roky předtím bychom museli vstoupit do režimu ERM II. To je prostě nereálné,“ zdůraznil Janota.

Ekonom sociálních demokratů a europoslanec Jiří Havel představil svoji vizi, podle které by Česká republika mohla do eurozóny vstoupit i v případě vysokých rozpočtových deficitů. „Budeme se snažit prosadit, aby měly všechny země v EU rovné podmínky. Jak je možné, že stávající členové eurozóny kritéria plnit nemusí a kandidátské země ano?,“ klade si otázku. Podle něj EU uplatňuje ekonomický rasismus a rozděluje Evropu na „černý východ“ a „bílou západní elitu“.

Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů a člen NERV, s Havlem souhlasí v tom, že Unie své členy skutečně takto škatulkuje. Ovšem o úspěchu jeho návrhu silně pochybuje. „To by muselo v EU nastat nějaké hnutí mysli. Evropa má dost problémů sama se sebou a divil bych se, že by měla dostatek empatie pro naše rozpočtové schodky,“ je přesvědčen. Podobně jako Janota si myslí, že přijetí eura do roku 2015 v současné fiskální situaci není reálné.

Také Michal Doktor, ekonom ODS, by na benevolenci EU nespoléhal. „My si hlavně musíme uvědomit, že být řádnými hospodáři musíme chtít hlavně sobě, ne primárně kvůli maastrichtským kritériím,“ upozornil.
a

Tématické zařazení:

 » Finance