Sněmovna výrazně omezila placení zdravotních poplatků - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Sněmovna výrazně omezila placení zdravotních poplatků

Ikona

15. května 2009, 11.02 | PRAHA | Zákonodárci na páteční mimořádné schůzi výrazným způsobem omezili placení regulačních poplatků ve dravotnictví.Poplatky neplatí děti do 19 let, lidé, kteří za poslední rok byli dárci krve, kostní dřeně, jsou nositelé Janského plakety, lidé pobírající plný invalidní důchod a ti, jejichž příjmy jsou nižší než dvojnásobek životního minima. Regulační poplatek se neplatí též při ústavní péči o pojištěnce, který zemřel před propuštěním ze zdravotnického zařízení ústavní péče, ve kterém mu byla tato péče poskytována.

 

Poslanci schválili takto pozměňovací návrh Jaroslava Krákory (ČSSD). Podobný návrh, který ovšem do skupiny osvobozených od placení poplatků zahrnul i děti v ústavech, postižené a osoby starší 65 let načetl i poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Návrh byl ovšem po schválení návrhu poslance Krákory nehlasovatelný. Hovorka se při hlasování nakonec zdržel.

"Pojďme společně vyřadit z povinnosti placení ty skupiny, na které poplatky dopadají nejvíce a jsou pro ně neadekvátní zátěží," vyzval ještě před hlasováním poslanec David Rath (ČSSD) s tím, že současný stav placení by mohl vyvolat sociální problém.

Rath se také pohoršoval nad regulační funkcí poplatků. "Přeci nemůžeme regulovat lidi s rakovinou, děti a rodící matky," uvedl. Sdělil rovněž, že poplatky přinesly více problémů, než vyřešily, dokonce se vyjádřil v tom smyslu, že poplatky mohly některé pacienty stát život. "Vím, že je to nadnesené, ale stát se to mohlo," dodal.

Schválení kompromisního řešení si pochvaloval především hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD). Právě zastupitelstvo jeho kraje předložilo návrh na částečné zrušení zdravotnických poplatků. "Myslím si, že je to svým způsobem kompromisní varianta, která je přijatelná i pro naše občany," uvedl hejtman. Zároveň však potvrdil, že by i přes schválení návrhu zákona dával přednost tvrdší variantě, tedy plošnému zrušení poplatků.

Palas nyní předpokládá, že Senát návrh ČSSD na částečné zrušení poplatků smete se stolu. "Nicméně předpokládám, že se pak najde 101 poslanců, abychom to prosadili," řekl hejtman, který je přesvědčen, že sněmovna nakonec Senát přehlasuje.

Úplné zrušení všech poplatků schválila sněmovna už v prosinci 2008. Návrh v lednu projednával Senát a do sněmovny poslal kompromisní variantu, která zavedla neplacení poplatků u lékaře od 1. dubna 2009 pro děti do 18 let. Návrh předpokládal i zrušení platby za položku na receptu u léku, který bude levnější než částka za recept a snížil roční ochranný limit z 5000 na 2500 korun dětem a důchodcům. Od poplatků byli podle návrhu osvobozeni lidé se zdravotním postižením, v domovech pro seniory, v domovech se zvláštním režimem nebo ve zdravotnických zařízeních ústavní péče, kteří nemají vlastní příjem.

Tématické zařazení:

 » Finance