Radní Libereckého kraje schválili záměr půlmiliardového úvěru na opravy mostů - Finance - Český Metropol

Finance

Radní Libereckého kraje schválili záměr půlmiliardového úvěru na opravy mostů

Ikona

5. května 2009, 14.53 | LIBEREC | Úvěr ve výši 500 milionů korun schválili v úterý krajští radní Libereckého kraje. Náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD) řekl, že schválený záměr úvěru musí ještě projednat a odsouhlasit zastupitelé. „Půjčka je jedinou možností, jak napravit velmi špatný stav mostů v Libereckém kraji. Podrobnější informace o záměru vydáme ve středu,“ řekl agentuře Mediafax náměstek hejtmana Martin Sepp.

 

„Pokud záměr radních schválí zastupitelé, bude se jednat o největší finanční transakci od počátku sociálně-demokratické vlády v kraji,“ připojil mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Vedoucí krajského odboru dopravy Stanislava Jakešová uvedla již letos v únoru, že stav mostů v kraji je špatný až havarijní. „V Libereckém kraji je na silnicích II. a III. tříd 664 mostů, z toho jsme 219 mostů označili jako špatné až havarijní. Kraj převzal hodně mostů ve špatném stavu již v době vzniku krajů,“ poukázala Stanislava Jakešová. Předeslala, že oprava 72 nejvíce porušených mostů si v nejbližších šesti letech vyžádá astronomickou investici 265 milionů korun.

„Pro rok 2009 jsme připravili dokumentaci na opravu deseti mostů za několik desítek tisíc korun. Roční náklady na jejich údržbu se pohybují okolo pěti milionů korun. Minulá krajská vláda vložila do oprav mostů v roce 2007 téměř 78 milionů korun a loni 60 milionů korun. Přesto to nestačilo,“ připomněla vedoucí resortu dopravy Stanislava Jakešová. Dodala, že další peníze spotřebují opravy povrchů vozovek. V havarijním stavu je podle ní přibližně 15 procent silnic II. a III. třídy. Nejhorší situace přetrvává na Semilsku, kde se nachází v havarijním stavu více než pětina všech silnic.

Tématické zařazení:

 » Finance